avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Cecilia3

Activitate Cecilia3

Răspuns la discuția Alocatia copiilor
Sa inteleg ca OUG nr 65/2014 nu a modificat Legea nr 61/1993 ci Legea nr 277/2010. Eu am inteles se pare in mod eronat ca, cuantumul alocatiilor pentru copii a fost schimbat incepand din noiembrie 2014. Pentru ca ma aflu intr-o situatie financiara delicata in acest moment, am realizat pentru prima data cat de mica este alocatia de copii in Romania. Ma mir ca valoarea indicatorului social de referinta nu a fost actualizat la inflatie si a ramas la o valoare de 500 lei stabilita in 2008. De asemenea 0.084 este un indice, daca nu ma insel, stabilit prin Legea nr 76/2002 si de atunci nu a mai fost schimbat.Sunt de acord ca copiii trebuie crescuti si ingrijiti de parinti prin efortul financiar propriu , dar mi se pare curios ca nimeni nu reactioneaza la faptul ca astazi, diferenta dintre alocatia acordata de stat pentru un copil si alocatia de hrana alocata pentru un caine comunitar este indecent de mare. Va multumesc pentru raspunsuri. V-as mai ruga sa-mi spuneti daca in cazul alocatiei pentru copii indicele social de insertie este valoare de 0.084 aplicata in raport cu ISR.
Răspuns la discuția Alocatia copiilor
Ma interesa alocatia pentru copil nu alocatia de sprijin. Va multumesc oricum.
Unde se depune cererea pentru acordarea alocatiei pentru copil atunci cand s-au schimbat conditiile de acordare ( in speta venitul lunar realizat de parinte in cazul unei familii monoparentale ) si care este cuantumul acesteia in cazul in care parintele nu are nici un venit si are un copil in intretinere? Multumesc.