Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia copiilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia copiilor

Unde se depune cererea pentru acordarea alocatiei pentru copil atunci cand s-au schimbat conditiile de acordare ( in speta venitul lunar realizat de parinte in cazul unei familii monoparentale ) si care este cuantumul acesteia in cazul in care parintele nu are nici un venit si are un copil in intretinere? Multumesc.
Cred ca este vorba despre alocatia de susţinere pentru familia monoparentală .

Alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală se acordă lunar pe bază de cerere şi declaraţie tip, însoţită de actele doveditoare privind componenţa familiei şi veniturile acesteia care se înregistrează la primăria localităţii în a cărei rază teritorială domiciliază sau îşi are reşedinţa familia.

Plata este efectuata de catre Agentia Judeteana de Prestatii Sociale.

i) pentru familia al cărei venit net mediu lunar pe membru de familie se situează până la 0,40 ISR inclusiv, cuantumul lunar al alocaţiei este stabilit, după cum urmează: la 0,1640 ISR pentru familia cu un copil (de la 0,080 ISR); la 0,3280 ISR pentru familia cu doi copii (de la 0,160 ISR); la 0,4920 ISR pentru familia cu trei copii (de la 0,240 ISR); la 0,6560 ISR pentru familia cu patru copii şi mai mulţi (de la 0,320 ISR);

ii) pentru familia al cărei venit net mediu lunar pe membru de familie se situează peste 0,40 ISR, dar până la 1,06 ISR inclusiv, cuantumul alocaţiei este stabilit după cum urmează: 0,1500 ISR pentru familia cu un copil (de la 0,066 ISR); 0,3000 ISR pentru familia cu doi copii (de la 0,132 ISR); 0,4500 ISR pentru familia cu trei copii (de la 0,198 ISR); 0,6000 ISR pentru familia cu patru copii şi mai mulţi (de la 0,264 ISR);

iii) pentru familia monoparentală al cărei venit net mediu lunar pe membru de familie se situează până la 0,40 ISR inclusiv, cuantumul lunar al alocaţiei este stabilit după cum urmează: 0,214 ISR pentru familia cu un copil (de la 0,130 ISR); 0,428 ISR pentru familia cu doi copii (de la 0,260 ISR); 0,642 ISR pentru familia cu trei copii (de la 0,390 ISR); 0,856 ISR pentru familia cu patru copii şi mai mulţi (de la 0,520 ISR);

iv) pentru familia monoparentală al cărei venit net mediu lunar pe membru de familie se situează peste 0,40 ISR şi până la 1,06 ISR inclusiv, cuantumul alocaţiei este stabilit după cum urmează: 0,204 ISR pentru familia cu un copil (de la 0,120 ISR); 0,408 ISR pentru familia cu doi copii (de la 0,240 ISR); 0,612 ISR pentru familia cu trei copii (de la 0,360 ISR); 0,816 ISR pentru familia cu patru copii şi mai mulţi (de la 0,480 ISR).

ISR = indicatorul social de referinta , in prezent are o valoare de 500 lei.
Ma interesa alocatia pentru copil nu alocatia de sprijin. Va multumesc oricum.
Alocatia pentru copil a ramas aceeasi si nu se acorda in functie deveniturile parintilor.

Legea nr.61/1993
Art. 3
(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:

a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);
c) 0,168 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Titular al dreptului la alocatia de stat pentru copii este copilul.

Sa inteleg ca OUG nr 65/2014 nu a modificat Legea nr 61/1993 ci Legea nr 277/2010. Eu am inteles se pare in mod eronat ca, cuantumul alocatiilor pentru copii a fost schimbat incepand din noiembrie 2014. Pentru ca ma aflu intr-o situatie financiara delicata in acest moment, am realizat pentru prima data cat de mica este alocatia de copii in Romania. Ma mir ca valoarea indicatorului social de referinta nu a fost actualizat la inflatie si a ramas la o valoare de 500 lei stabilita in 2008. De asemenea 0.084 este un indice, daca nu ma insel, stabilit prin Legea nr 76/2002 si de atunci nu a mai fost schimbat.Sunt de acord ca copiii trebuie crescuti si ingrijiti de parinti prin efortul financiar propriu , dar mi se pare curios ca nimeni nu reactioneaza la faptul ca astazi, diferenta dintre alocatia acordata de stat pentru un copil si alocatia de hrana alocata pentru un caine comunitar este indecent de mare. Va multumesc pentru raspunsuri. V-as mai ruga sa-mi spuneti daca in cazul alocatiei pentru copii indicele social de insertie este valoare de 0.084 aplicata in raport cu ISR.
OUG 65/2014 nu a modificat Legea 61/1993.

Gasiti aici actele normative pe care le modifica:
[ link extern ]

Intr-adevar, alocatia de sta pentru copii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani este de 42 lei (0,084 ISR).
Cornel Vasile, Consilier juridic