avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate MIHAELA PAUN

Activitate MIHAELA PAUN

Buna seara, Ma ajuta cineva cu un model de contestatie la Decizia de impunere si Raport de inspectie fiscala? Multumesc frumos M.P.
Răspuns la discuția Reevaluare mijloc fix
Buna seara,

Acum am vazut acest subiect si cred ca s-a scapat din vedere un aspect foarte important. Reevaluarile recunoscute de reglementarile contabile sunt cele efectuate la sfarsitul exercitiului financiar, in vederea prezentarii imobilizarilor in SFA la valoarea justa.

Orice alte reevaluari necesare in alte scopuri (fuziuni, divizari, obtinerea de finantari, achizitia sau vanzarea de intreprinderi si/sau transfer partial sau total de active etc), nu trebuie inregistrate in contabilitate.

In consecinta o reevaluare din sept.2008 ar trebui discutata cu evaluatorul autorizat si mutata la dec.2008, avand drept scop ceea ce este prevazut in reglementarea contabila, respectiv reflectarea corecta in SFA. Apoi, ar trebui sa se faca si declararea valorii revaluate la DITL, in vederea actualizarii bazei impozabile pentru imp.pe cladiri.

Atentie, daca societatea va inregistra ulterior vanzarii, pierderi care conduc la capitaluri proprii negative, din punct de vedere fiscal se poate considera ca s-a utilizat rezerva din reevaluare, iar impozitul pe profit devine scadent.

Mihaela
Răspuns la discuția factura fiscala
Buna seara,
Abrogarea HG831/1997 nu afecteaza editarea, facturilor, chitantelor si avizelor de expeditie. Acestea sunt prevazute de Ordinul 2226/2006, respectiv art.155 din Codul Fiscal. In opinia mea abrogarea integrala a acestei hotarari este binevenita, in conditiile in care incepand cu 1ian.2007 a tot suferit abrogari partiale, iar unele norme nu mai corespund cerinelor.

Mihaela