avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura fiscala

buna ziua, Sper sa fi postat bine subiectul. Ma refer la proiectul de HG prin care MEF-ul abroga normele privind formularele financiar-contabile cu regim special de inseriere. Eu nu prea inteleg, vor sa ne oblige, din nou, sa folosim doar numerele date de MF? Sa nu mai pot edita facturii si chitante pe calculator? Scuzati-ma, dar e o mare prostie. Iar sa stam la cozi la imprimerie, sa schimbam programul de facturare, alti bani, alta distractie.... :D
Pentru mine inseamna:munca in plus, bani in plus, si pierdere de vreme....
M-as bucura sa nu fi inteles eu bine.
Cel mai recent răspuns: MIHAELA PAUN , Consultant fiscal 19:34, 13 Noiembrie 2008
alinutza32 a scris:

buna ziua, Sper sa fi postat bine subiectul. Ma refer la proiectul de HG prin care MEF-ul abroga normele privind formularele financiar-contabile cu regim special de inseriere. Eu nu prea inteleg, vor sa ne oblige, din nou, sa folosim doar numerele date de MF? Sa nu mai pot edita facturii si chitante pe calculator? Scuzati-ma, dar e o mare prostie. Iar sa stam la cozi la imprimerie, sa schimbam programul de facturare, alti bani, alta distractie.... :D
Pentru mine inseamna:munca in plus, bani in plus, si pierdere de vreme....
M-as bucura sa nu fi inteles eu bine.


Din pacate, da. Ai inteles bine.
Multumesc frumos. :(
Buna seara,
Abrogarea HG831/1997 nu afecteaza editarea, facturilor, chitantelor si avizelor de expeditie. Acestea sunt prevazute de Ordinul 2226/2006, respectiv art.155 din Codul Fiscal. In opinia mea abrogarea integrala a acestei hotarari este binevenita, in conditiile in care incepand cu 1ian.2007 a tot suferit abrogari partiale, iar unele norme nu mai corespund cerinelor.

Mihaela

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formulare tipizate din nou??? oanacozos oanacozos Am inteles eu bine sau au fost reintroduse formularele tipizate cu serii asigurate de Imprimeria Nationala prin.HG 105/2009???????????? (vezi toată discuția)
Evidenta formulare rodia rodia Daca achizitionam facturi si chitante care au si numar si serie dat de catre societatea care le tipareste(aceste numere avand continuitate) mai trebuie tinuta ... (vezi toată discuția)
Nu am emis facturi dar am evidenta incasarilor Popu Popu Sunt PFA la norma de venit, cand am inceput activitatea inspectorul mi-a spus ca nu pot /nu trebuie sa emit facturi. Asta a fost prin 2001, eu tanar, ... (vezi toată discuția)