Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura fiscala

buna ziua, Sper sa fi postat bine subiectul. Ma refer la proiectul de HG prin care MEF-ul abroga normele privind formularele financiar-contabile cu regim special de inseriere. Eu nu prea inteleg, vor sa ne oblige, din nou, sa folosim doar numerele date de MF? Sa nu mai pot edita facturii si chitante pe calculator? Scuzati-ma, dar e o mare prostie. Iar sa stam la cozi la imprimerie, sa schimbam programul de facturare, alti bani, alta distractie.... :D
Pentru mine inseamna:munca in plus, bani in plus, si pierdere de vreme....
M-as bucura sa nu fi inteles eu bine.
alinutza32 a scris:

buna ziua, Sper sa fi postat bine subiectul. Ma refer la proiectul de HG prin care MEF-ul abroga normele privind formularele financiar-contabile cu regim special de inseriere. Eu nu prea inteleg, vor sa ne oblige, din nou, sa folosim doar numerele date de MF? Sa nu mai pot edita facturii si chitante pe calculator? Scuzati-ma, dar e o mare prostie. Iar sa stam la cozi la imprimerie, sa schimbam programul de facturare, alti bani, alta distractie.... :D
Pentru mine inseamna:munca in plus, bani in plus, si pierdere de vreme....
M-as bucura sa nu fi inteles eu bine.

Din pacate, da. Ai inteles bine.
Multumesc frumos. :(
Buna seara,
Abrogarea HG831/1997 nu afecteaza editarea, facturilor, chitantelor si avizelor de expeditie. Acestea sunt prevazute de Ordinul 2226/2006, respectiv art.155 din Codul Fiscal. In opinia mea abrogarea integrala a acestei hotarari este binevenita, in conditiile in care incepand cu 1ian.2007 a tot suferit abrogari partiale, iar unele norme nu mai corespund cerinelor.

Mihaela