avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate iqgeo2015

Activitate iqgeo2015

Răspuns la discuția Intimitate la locul de munca
Salutare,

Multumesc pentru raspuns. Aveti dreptate daca nu sunt in prealabil instiintat de acest lucru nu are nici un drept sa-mi monitorizez statia respectiva de lucru.

Va multumesc.
Salutare,

Doresc sa stiu daca exista posibilitatea sa pot verifica daca angajatorul nu imi incalca dreptul la intimitate. Pe statiile de lucru avem instalate servici de chat, de socializare conturi personale yahoo, facebook etc. Aceste aplicatii au fost permise de catre angajator pentru a fi instalate si exploatate.Doresc sa stiu daca angajatorul foloseste fara a ma instiinta o aplicatie de tip key looger(efectiv sa poate vedea toata conversatia mea) sau de monitorizare.Unde eu ca angajat as putea cere aceasta verificare? Daca se dovedeste acest lucuru legal ce pot face.

Multumesc
Salutare,

va multumesc pentru informatii , voi inainta promova o actiune catre instanta. Aveti aici si reportajul legat de UFB [ link extern ]


Luand in considerare ca m-am inscris la o institutie de invatamant publica, la momentul respectiv am mers pe incredere, pe ce mi s-a spus de la secretariatul UFB. Ideea este ca indiferent ca este sau nu acreditata eu am dat niste bani , am platit niste taxe si acum nu-mi pot ridica diploma.
Salutare si multumesc pentru un prim raspuns.

Din pacate nu s-a dat acel dublu examplar de la UFB. Legat de acreditare am avut surpiza iarasi neplacuta sa aflu ca in momentul inscrieri UFB era acreditat pe urma descoper ca in relitate nu era. La momentul respectiv nu puteam afla starea universitatii atat de repede. Prejudicii (fata de mine) consider ca sunt atat timp cat UFB nu are bunul simt sa raspunda la emailuri, la telefoane si nici macar nu gasesc pe cineva al secretariat. Uni colegi care au fost la intalnire din pacate au avut parte de persoane recalcitrante. Astazi a fost un fost coleg si rectora UFB efectiv tipa la el. Tot astazi la ora 18:00 avem intalnire cu un profesor, pentru a putea media cumva aceasta situatie. O sa pun pe acest forum tot ce se intampla.

Va multumesc si astept in continuare raspunsuri si solutii.
George Sand
Salutare,

Am terminat cursurile de master in cadrul UFB (Universitatea Financiar Bancara), si m-am trezit cu supriza neplacuta de nu-mi putea ridica diploma, in conditiile in care am achitat toate obligatiile financiare fata de instittutia de mai sus, plus promovat. Am aflat ca in aceiasi situatie se intampla si alte seri din urma. Va rog sa-mi spuneti ce pot face legal?
Din pacate nu am nici contractele semnate cu UFB, deoarece au fost cerute pentru o anumita stampilare de catre UFB , si automat le-am predat, inainte de a avea parte de problema cu eliberarea diplomei de Master. Sunt intr-o situatie destul de critica deoarece aflu ca am pierdut efectiv 2 ani de cursuri si niste bani. Am incercat sa iau legatura cu UFB, dar pe email si telefon nu se raspunde, au avut loc cateva discutii cu unii masteranzi care au terminat, eu din pacate am aflat tarziu de aceste intalniri. Am fost de cateva ori la UFB si nu am gasit pe nimeni la secretariat.

Singurele dovezi ca am terminat acest master sunt uni profesori cu care am tinut legatura, colegi de grupa si chitantele platilor de taxe aferente.

Va rog sa-mi oferiti cateva informati ce pot face.

Va multumesc anticipat.