Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Intimitate la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Intimitate la locul de munca

Salutare,

Doresc sa stiu daca exista posibilitatea sa pot verifica daca angajatorul nu imi incalca dreptul la intimitate. Pe statiile de lucru avem instalate servici de chat, de socializare conturi personale yahoo, facebook etc. Aceste aplicatii au fost permise de catre angajator pentru a fi instalate si exploatate.Doresc sa stiu daca angajatorul foloseste fara a ma instiinta o aplicatie de tip key looger(efectiv sa poate vedea toata conversatia mea) sau de monitorizare.Unde eu ca angajat as putea cere aceasta verificare? Daca se dovedeste acest lucuru legal ce pot face.

Multumesc
iqgeo2015, utilizator
Angajatorul cu siguranta poate "vedea" la orice ora ce face angajatul pe mess sau facebook in timpul orelor de program, fara sa aiba nevoie de un keylogger. Computerul folosit este proprietatea companiei si trebuie folosit pentru indeplinirea atributiilor de servici, si nicidecum in interes personal.
Oricand un angajator se poate apara in instanta, aducand ca si argument faptul ca a monitorizat activitatea profesionala a angajatilor, nefiind vina lui ca a avut acces si la conversatii/mesaje particulare ale angajatului, care incalcand fisa de post ori/si regulamentul de ordine interioara, isi facea bezele cu o colega de la vanzari pe un o retea de socializare.
Nu are voie sa va monitorizeze decat daca v-a notificat de acest lucru.
Daca o face fara notificare, nu este legal.
Salutare,

Multumesc pentru raspuns. Aveti dreptate daca nu sunt in prealabil instiintat de acest lucru nu are nici un drept sa-mi monitorizez statia respectiva de lucru.

Va multumesc.
Daca va prinde cu o neregula, va poate concedia in mod perfect legal, chit ca puteti depune plangere pentru violarea intimitatii, ca dreptul muncii nu-i totuna cu penalul.