avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate Zooby

Activitate Zooby

Răspuns la discuția Conditii preluare articol
Punctual:

Pot prelua stirea urmatoare fara a adauga niciun comentariu precizand la final sau la inceputul eu care este sursa ?

[ link extern ] /

Inca ceva:

Preluare de pe www.orda.ro :

Activităţi care NU pot constitui obiect al dreptului de autor

1. Asigurare şi fixare pe suport adecvat a prestaţiei voiceover în scopul realizării prezentărilor audio care intră în conţinutul emisiunilor ;
2. Asistenţă IT programe;
3. editare crawl;
4. Echipamente audio video (mentenanţă);
5. Editare texte (monitorizare);
6. Editare materiale jurnalistice;
7. Editare video emisiuni pe teme informative şi economice;
8. Flux materiale informative;
9. Filmari producţii TV;
10. Materiale jurnalistice pentru emisiuni informative şi sportive;
11. Materiale jurnalistice pentru emisiuni informative şi de divertisment;
12. Operare cameră comunicaţii;
13. Operare emisie producţii audiovizuale;
14. Producţie TV (platou filmare);
15. Producţie TV (operare sunet);
16. Producţie TV (sisteme iluminare);
17. Producţie TV (echipamente);
18. Producţie TV (stilistică);
19. Producţie TV (operare prompter);
20. Producţie TV (ingestare);
21. Producţie TV (sistem video);
22. Producţie TV (asistenţă tehnică);
23. Producţie TV (activităţi specifice platou filmări);
24. Producţie jurnale şi emisiuni (operare VTR);
25. Realizare videotecă (baza de date emisiuni);
26. Realizare şi coordonare evenimente ref. Producţii TV;
27. Redactare materiale jurnalistice;
28. Consiliere tehnică pentru producţii TV locale;
29. Comentarii şi analize meteo;
30. Corespondenţe şi materiale filmate;
31. Corespondenţe, materiale jurnalistice informative;
32. Grafică prompter.

Răspuns la discuția Pamflet
Ma puteti lamuri? Sau primesc raspunsuri sub forma unor pareri mai mult sau mai putin avizate ?!
Răspuns la discuția Conditii preluare articol
Stiu ca risc sa va deranjez cu inca o intrebare dar sunt nevoit s-o fac. Pot prelua stiri de pe bloguri de stiri ?

Exemplu: [ link extern ] ?

Sau - [ link extern ]

Multumesc.
Răspuns la discuția Conditii preluare articol
Imi puteti spune ce trebuie sa inteleg din urmatorul articol extras din Legea Dreptului de Autor ?!

Articolul 9
Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a)ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b)textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c)simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d)mijloacele de plata;
e)stirile si informatiile de presa;
f)simplele fapte si date.

Va multumesc !
Răspuns la discuția Pamflet
Deoarece nu am terminat dreptul, va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa inteleg din urmatorul articol al Legii Dreptului de Autor:
Articolul 9
Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a)ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b)textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c)simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d)mijloacele de plata;
e)stirile si informatiile de presa;
f)simplele fapte si date.
Discuție Pamflet
In ce conditii pot prelua pe un blog stiri pe care sa le abordez prin prisma unui pamflet ?
Răspuns la discuția Conditii preluare articol
Nu inteleg de ce folositi un termen usor "cartieristic". Faptul ca precizez de fiecare data sursa articolului respectiv nu cred ca trebuie tradus prin jula. Acest forum ofera doar raspunsuri punctuale la intrebari sau si posibile solutii la acestea ?!
Multumesc.
Răspuns la discuția Conditii preluare articol
De acord cu aceasta noua precizare facuta de lege. Dar ce inseamna "Revista Presei" ? Trebuie sa ai acceptul celor care publica pentru a prelua articolele lor ?
Răspuns la discuția Conditii preluare articol
Ca sa ma lamuresc pana la capat: ziar inseamna si un blog ce apare exclusiv online fara a avea si versiune tiparita ?
Răspuns la discuția Conditii preluare articol
Nu mai inteleg. Doresc sa stiu daca pot prelua articolele partial fara a le comenta si fara a le modifica, facand trimitere la sursa. Am voie sa le preiau fara acordul scris al celor care le-au postat?