avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate sanseverina

Activitate sanseverina

Multumesc frumos pentru raspuns! Exista o baza legala care ii da acest drept? dar daca datorita intonatiei, locul unei virgule este gresit inteles? Ar putea sa contina plangerea un rand care sa nu-ti fie citit si tu sa semnezi ca ai luat la cunostiinta? Din pacate am unele suspiciuni ( agentul a fost coleg de scoala cu reclamantul, au copilarit impreuna) Cat de grava este acuzatia si care ar putea fi repercursiunile? Sper ca nu ne jucam cu focul. Am depus eu a doua zi o plangere pentru ca vizibilitatea in intersectie este obstructionata de prezenta frecventa a tirurilor si ca este pusa in pericol circulatia auto si pietonala.
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca atunci cand este depusa o plangere impotriva ta (am obstructionat 46 de secunde descarcarea unui tir, stand de vorba pe domeniul public, cu patronul depozitului) ai dreptul sa citesti plangerea sau doar trebuie sa asculti ce-ti citeste politistul. Acesta mi-a spus ca citeste el si ca nu poate sa-mi dea sa citesc eu. Ce anume reglementeaza acest fapt? Daca am o suspiciune ca politistul citeste doar ce vrea si eu trebuie sa declar ca mi s-a adus la cunostiinta? m-am ridicat si am spus ca fara sa citesc nu dau nici o declaratie si am plecat. A doua zi am trimis pe whatzapp inregistrarea de pe camera masinii, politistului care mi-a facut invitatia. Se vede ca am stat doar 46 de secunde, timp in care l-am rugat pe individ sa nu mai parcheze tirul in intersectie ( depozitul este intr-o cladire in intersectia a 3 strazi) pentru ca incurca circulatia si nepotica mea de 12 ani era sa fie accidentata de o masina care nu avea vizibilitate tot din cauza unui tir din care se descarca marfa. Mentionez ca pe nici una din cele 3 strazi nu sunt trotuare. Va multumesc frumos!
Va multumesc frumos!
Buna ziua! poate fi tras la raspundere un grefier si judecator, daca intentionat sau din neglijenta au trimis toate citatiile si hotararea judecatoreasca la o adresa gresita, acestea neajungand la partea parata? Va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca poate fi anulat un certificat de mostenitor obtinut in urma unei cereri in 1991 pentru o suprafata de 9000 de mp unde tatal meu are 1/3, daca in 1979 a dat o declaratie de renuntare la succesiunea dupa bunicul ce detinea la acea data suprafata de 250 mp, casa, dependinte. Va multumesc!
Buna ziua, multumesc frumos ca ati dat atentie solicitarii mele. Intre timp am aflat in mare despre ce este vorba. Am sa merg cat de curand sa consult dosarul. Am luat legatura telefonic cu arhiva instantei si mi s-a spus ca citatia si restul corespondentei (probabil si hotararea judecatoreasca) au fost trimise la o adresa unde nu mai locuim din 2006. Dosarul a fost deschis in 2019, hotararea definitiva fiind data in iulie 2021. Adresa la care figuram acum e din 2008. Am intrebat cativa vecini cu care am pastrat legatura daca au vazut vreo citatie, daca ne-a cautat vreun postas si raspunsul a fost negativ. Curiozitatea mea in momentul aflarii ca am fost dati in judecata si este o hotarare definitiva, a fost daca putem redeschide dosarul sau ce trebuie sa facem pentru a ne recastiga bunul pierdut. Este vorba despre un teren cu titlu de proprietate, eu fiind mostenitoarea unuia din cei trei proprietari (am titlul de proprietate unde este trecut tatal meu si certificatul de mostenire unde este trecut terenul, am platit la primarie impozit pentru partea mea). Nu stiu de unde au obtinut vechea adresa, prima data cand a luat legatura cu mine a fost telefonic in 2018 si acum cateva zile cand mi-a cerut originalul titlului de proprietate. Daca considerati ca puteti sa-mi mai dati vreun sfat va multumesc anticipat. Cu respect!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum poate fi atacata o hotarare judecatoreasaca data intr-un proces in alt judet, in care am fost parte reclamata, fara sa fiu instiintata. Am aflat intamplator despre aceasta hotarare data in iulie 2021. Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Din pacate nelamurirea mea inca exista. La est, sud si vest sunt case de locuit construite din 2006. Sa inteleg ca poate fi infiintata peste noapte o zona industriala in mijlocul unei zone de locuinte dupa bunul lor plac? nu exista niste dispozitii legale? pot sa faca ce vor fara aprobarea noastra? Institutii ale statului precum Directia de sanatate publica, Agentia de mediu nu au nici un cuvant de spus in legatura cu discomfortul care s-ar creea? Exista o baza legala (lege, art, HG, OUG, etc) care sa reglementeze conditiile de schimbare a destinatiei terenului tinand cont de situatia data? Va multumesc,
Imi cer scuze ca va deranjez, dar in cautarea raspunsului la nelamurirea mea am dat peste acest raspuns al dvs care mi-a facut impresia a fi unul foarte autorizat si mi-a dat o mare speranta. Din acest motiv, cu ingaduinta dvs, imi permit sa va aduc la cunostinta nelamurirea mea. Conducerea comunei doreste schimbarea destinatiei terenului in suprafata de ~5000m al fostului liceu agricol in zona industriala. Terenul se invecineaza la est, vest si sud cu zona de locuinte si functiuni complementare (gard in gard cu trei proprietati cu case construite din 2006).Este posibil? In caz afirmativ sau negativ care este baza legala (lege, art, HG, OUG, etc). Schimbarea destinatiei terenului poate fi facuta in 2021 fara acordul vecinilor? Va multumesc frumos!
Buna ziua . Va rog sa-mi spuneti care este baza legala de trecere a suprafetei de aproximativ 5000 mp, care au apartinut unui fost liceu teren aflat in mijlocul unui cartier de locuinte, in zona de locuinte si functiuni complementare, in zona industriala. Terenul se invecineaza gard in gard cu proprietati la sud , est si vest. Care sunt masurile pe care noi ca proprietari putem sa le luam ca acest lucru sa nu se intample. Va multumesc.