avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate stefanp2803

Activitate stefanp2803

Un prieten m-a rugat sa il iau in spatiu pentru a-si putea da copilul la o scoala din apropierea casei mele.

Ce implica asta dpdv legal in cazul in care as vrea sa vand casa sau sa o inchiriez in viitor?

Imi limiteaza acest gest drepturile mele asupra proprietatii?

Daca exista vreo implicatie legala, cum ma pot asigura ca sunt aparat in fata legii de potentiale probleme?

Va multumesc anticipat!
Ok, multumesc, totusi se poate spune concret ca am macar voie sa-mi tencuiesc zidul? pana la urma autorizatia de constructie am obtinut-o cu zidul pe hotar (cum era si inainte). Inteleg ca ies cu polistirenul pe terenul lui dar nici macar s-o tencuiesc nu am dreptul?!?!

Am fost la discutie cu omul azi si m-a si amenintat cu "relatiile" lui si ca daca vreau sa pun polistiren trebuie sa-i dau bani si el imi da declaratie notariala ca e de acord. Am si inregistrat convorbirea si as putea sa-i organizez un flagrant pentru santaj pentru ca din ce am impresia eu cred ca nu ma va lasa nici macar sa tencuiesc peretele.

Sincer, decat sa-i dau bani prefer sa n-am termoizolatie pe peretele ala. Repet insa, are cum sa ma opreasca sa tencuiesc?

Orice raspuns avizat e bine venit. Multumesc!
Buna ziua,
Am autorizatie de consolidare si extindere pentru o casa in Bucuresti. Casa are 2 pereti construiti pe limita de proprietate (lateral-stanga si spate). Pe parcursul lucrarilor am reconstruit peretele din spate (pentru ca era precara caramida) exact pe acelasi loc si acum sunt in situatia in care constructia e gata la rosu si trebuie termoizolata.

Vecinul din spate avea construit un garaj al carui spate era propriu-zis zidul casei vechi (pe 1/3 din lungime) si un garaj (restul de 2/3). Garajul l-am demolat (tot pe baza unei autorizatii) si, pentru ca am vrut sa fiu de buna credinta, i-am refacut spatele garajului vecinului pe cheltuiala mea (adica am ridicat din nou zidul casei cu caramida buna si am facut gardul in locul fostului spate de garaj.

Problema a aparut astazi cand vecinul m-a sunat sa-mi zica ca el nu este de acord cu faptul ca eu imi voi izola termic casa cu polistiren de 10cm + 2-3cm tencuiala + decorativa.

Ideea e in felul urmator: 1. avand in vedere ca zidul este exact pe aceeasi pozitie ca inainte, am dreptul sa mi-l izolez termic?. 2. in cel mai rau caz, daca doar il tencuiesc, are cum sa imi refuze cei 2-3cm de tencuiala + decorativa?

As prefera sa o rezolv amiabil insa, in cel mai rau caz pot ajunge si in instanta...
Buna ziua,

Din fericire m-am apucat de constructia unei case in zona centrala a Bucurestiului dar din nefericire se pare ca invidia oamenilor este mai presus de umanitate. Deja astazi este a doua oara cand ma viziteaza Politia Locala ca urmare a unei sesizari primite de la un "vecin". Prima data era pentru a verifica daca am autorizatie de ocupare a domeniului public pentru bena de moloz/gunoi rezultat din demolarea constructiei vechi. A doua oara (azi) au venit pentru ca s-a plans acelasi vecin (fara sa mi se spuna cine) ca muncitorii injura, ca nu respecta orele de liniste si ca am demolat casa fara autorizatie.

Mentionez ca am toate avizele, autorizatiile si toate hartoagele necesare pentru ca stiu cum e in Bucuresti (legea junglei) si nu vroiam sa am nicio problema cu autoritatile.

Problema mea este ca acest "bun" vecin deja ma hartuieste si munca are de suferit pentru aceste intreruperi repetate care-mi cauzeaza stres si neliniste gandindu-ma "ce-am mai facut de data asta".

Dat fiind ca Politia Locala nu-mi poate da numele acestui "samaritean" pentru a discuta direct si a incerca sa rezolv problema amiabil, exista vreo alta posibilitate de a-l opri din a mai face sesizari nefondate? Daca mai vin si a 3-a oara as vrea sa fac si eu o plangere la Politie pentru hartuire dar nu stiu daca asta se poate numi sau nu hartuire...

Orice idee/sfat e apreciat!
Multumesc!