avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ana1958

Activitate ana1958

In mai 2008 fiul meu a luat imprumut de la PROVIDENT. Pt. ca dobinda tot crestea, eu impreuna cu sotul meu am hotarit sa ii achitam noi imprumutul, ceea ce am si facut.Zilele trevute ne-am pomenit cu o hirtie din partea soc. PROVIDENT precum ca avem o datorie din 2008 la ei.Am sunat si le-am explicat, am facut o plingere telefonic, pt. ca nu avem nici o datorie la ei. M-a sunat un domn din partea societatii si mi-a cerut sa ne intilnim ca sa ii arat cu ce chitante am achitat creditul. Eu nu mai am nici o chitanta pt. ca au trecut 7 ani. E posibil sa ma acuze ca nu mi-am achitat datoria dupa atita timp? In conditiiile in care, repet, eu mi-am achitat datoria. Ce pot sa fac, unde pot sa reclam o astfel de problema? In citi ani se prescrie o datorie?
Asadar ar trebui sa mearga la banca si sa discute cu un functionar de acolo, sa stabileasca cum trebuie procedat si nu cu executorul.Dar daca cei de la banca refuza sa discute cu noi, pt. ca nu ar fi prima oara? Trebuie facuta cumva o cerere catre banca?




este posibil sa se achite suma care reprezinta dobunzile dupa care sa se fixeze o suma fixa pe luna? Cine hotaraste acest lucru executorul?
Buna seara.Se pot achizitionarea instalatii de incalzire solara a apei cu fonduri europene?Daca da unde ar trbui sa ma adresez. Multumesc.
Fiul meua facut un imprumut la banca, nu am platit cit trebuia pe luna, banca a luat decizia sa-i puna poprire pe salariu prin intermediul unui executor.I s-a fixat o suma de 350 pe luna. Cind a incercat sa afle cit mai are de inapoiat, dupa ce a fost plimbat de la banca catre executor si invers, dupa lungi emailuri catre executor, banca i-a dat un desfasurator din ca a realizat ca, in loc sa sa diminueze cu 8000suma a crescut cu 8000 de lei.
I-au aparut dobinzi zilnice si executorul a spus ca asa e normal. Nu stiu ce ar trebui sa facem ca sa achitam o suma fixa si sa nu mai creasca dobinzile.In acest caz cu cine ar trebui sa trata cu banca sau cu executorul? Pentru ca nimeni nu spune.