Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu banca dupa nerambursarea la timp a ratei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu banca dupa nerambursarea la timp a ratei lunare

Fiul meua facut un imprumut la banca, nu am platit cit trebuia pe luna, banca a luat decizia sa-i puna poprire pe salariu prin intermediul unui executor.I s-a fixat o suma de 350 pe luna. Cind a incercat sa afle cit mai are de inapoiat, dupa ce a fost plimbat de la banca catre executor si invers, dupa lungi emailuri catre executor, banca i-a dat un desfasurator din ca a realizat ca, in loc sa sa diminueze cu 8000suma a crescut cu 8000 de lei.
I-au aparut dobinzi zilnice si executorul a spus ca asa e normal. Nu stiu ce ar trebui sa facem ca sa achitam o suma fixa si sa nu mai creasca dobinzile.In acest caz cu cine ar trebui sa trata cu banca sau cu executorul? Pentru ca nimeni nu spune.

Probabil, motivul pentru care suma de rambursat a crescut este dat de imputatia platii, ceea ce inseamna ca, in conditiile efectuarii de plati, prima data se sting dobanzile, penalitatile si orice alte speze privind executarea si doar apoi debitul principal. Posibil ca pana acum sa nu fi achitat nimic din creditul principal, ci doar din accesorii.

Ar trebui sa vorbiti cu executorul care sa va explice cum a facut distribuirea sumelor pe care le-ati achitat, cat mai este de achitat din debitul principal si cat din accesorii, dar atentie, accesoriile vor creste permanent, atat timp cat nu ajungeti sa achitati din debitul principal.
este posibil sa se achite suma care reprezinta dobunzile dupa care sa se fixeze o suma fixa pe luna? Cine hotaraste acest lucru executorul?
Puteti incheia orice conventie cu creditorul privind modalitatea de plata si puteti stabili de comun acord cu acesta o suma finala, atat timp cat aveti acordul sau.

Nu aveti ce negocia cu executorul judecatoresc, ofera se adreseaza creditorului.
Asadar ar trebui sa mearga la banca si sa discute cu un functionar de acolo, sa stabileasca cum trebuie procedat si nu cu executorul.Dar daca cei de la banca refuza sa discute cu noi, pt. ca nu ar fi prima oara? Trebuie facuta cumva o cerere catre banca?