avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate sebesului

Activitate sebesului

Buna seara, parintii mei au fost stramutati din bulgaria dupa 1940 si mama a avut o indemnizatie suplimentara, tata n-a apucat ca a murit inainte de a se da legea. As dori sa stiu daca au dreptul la indemnizatie si copiii dupa moartea mamei dupa legea 118/1990 . multumesc
Discuție Impozit
Sunt persoana fizica autorizata si am certificat de handicap , mai platesc impozit pe cladirea de la firma?
Buna ziua, sunt din braila ,sotul meu a semnat un contract cu firma “delagaz”din Brașov pe 2 ani l-a aburit ca sunt de la engie sa continue contractul ca are revizii gratuite , se grăbea sa mearga la dentist si a semnat si as vrea sa reziliez contractul dar nu stiu ce consecințe o sa trag ca ei nu spun nimic . Dupa doua zile m-am dus la ei si am spus ca vreau sa reziliez contractul si au zis ok dar m-am trezit ca deja imi intrerupsese contractul cu Engie
Discuție Panouri solare
Buna ziua, am la tara o casa si as dori sa aflu daca pot lua prima de la stat pentru a achiziționa panouri solare daca nu am mutația definitiva acolo. Multumesc
Răspuns la discuția pensie anticipata
feminin, 11 febroarie, 1961
buna seara,
am 55,5 ani si o vechime de 33 de ani din care 10 in grupa a doua si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat si la ce varsta la limita de varsta
multumesc
buna ziua,
am cumparat un spatiu intr-o policlinica de stomatologie unde am un laborator de tehnica dentara de vreo 42m2 . aici sunt si laboratoare si cabinete medicale , eu am cel mai mare satiu si am hotarat sa angajam un administrator care sa se ocupe cu cheltuielile comune din exterior adica paza ,femeia de serviciu ,administrator, iar la apa ,gaze si curent avem contoare separat pentru interior. problema este ca se vrea sa se plateasca pe dimensiunea spatiului nu la usa si eu trebuie sa platesc in jur de 500-600 lei pentru femeia de serviciu ,paza si administrator pe cand colegii mei cam 150 lei. este corect ?daca in laborator nu se intra ,deci numai cheltuielile din exterior
multumesc
Buna ziua,
sunt sofer pe tir si lucrez la o firma cu profil agricol in insula mare a Brailei de 25 de ani. nu demult am avut un accident de munca am cazut de pe o rampa si am ramas fara auz pe partea dreapta.acum urmeaza sa-mi fac o proteza si vreau sa intreb daca firma este obligata sa-mi plateasca o parte din proteza si daca poate sa ma dea afara din cauza handicapului.medicul mi-a spus ca s-ar putea sa nu mai am voie sa sofez si eu asta fac de 25 de ani.
Multumesc
Discuție pensie grupa 1
buna seara, sunt nascuta in anul 1957 , am iesit la pensie in 2007 decembrie si am 18 ani in gr 1 , beneficiez de majorarea punctului de pensie?
multumesc!
buna seara, vreau sa stiu daca cu boala otoscleroza bilaterla se poate obtine pensie de handicap. multumesc