avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate taurel44

Activitate taurel44

Răspuns la discuția Program de lucru .
Am inteles pana aici . Da este legal ca dupa o tura de 12 ore de noapte sa am doar 12 ore de repaus ?
Răspuns la discuția Program de lucru .
Durata muncii 1. O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore / zi ,40 ore / saptamana. a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza : in ture de 8 ore repartizate inegal.De peropada de repaus / odihna nu scrie nimic in CIM .
Buna ziua !
Muncesc la o firma de paza si am unele nelamuriri , la unele din ele poate o sa primesc un raspuns aici .
Sunt angajat cu doua contracte de munca , pe un contract sunt angajat cu opt ore pe cel de-al doilea cu patru ore . Muncesc o medie de 178-198 de ore pe luna din care 30 % sunt ore lucrate pe timp de zi, fara sa am o diagrama (ma suna dimineata sa-mi zica ca intru seara de serviciu)
E legal asa ceva ?
Care este perioada admisa de odihna ?
Un scurt exemplu, cum decurge o saptamana de lucru (Luni-De servicu intre orele 23:00-07:00, Marti-Liber, Miercuri-De servicu intre orele 23:00-07:00, Joi - Liber ,Vineri-De servicu intre orele 23:00-07:00, Sambata - De serviciu intre orele 19:00-07:00 , Duminica - De serviciu intre orele 19:00-07:00 , Urmand ca Luni sa am un liber de 24 de ore. ) E normal asa ceva ?