avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru .
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru .

Buna ziua !
Muncesc la o firma de paza si am unele nelamuriri , la unele din ele poate o sa primesc un raspuns aici .
Sunt angajat cu doua contracte de munca , pe un contract sunt angajat cu opt ore pe cel de-al doilea cu patru ore . Muncesc o medie de 178-198 de ore pe luna din care 30 % sunt ore lucrate pe timp de zi, fara sa am o diagrama (ma suna dimineata sa-mi zica ca intru seara de serviciu)
E legal asa ceva ?
Care este perioada admisa de odihna ?
Un scurt exemplu, cum decurge o saptamana de lucru (Luni-De servicu intre orele 23:00-07:00, Marti-Liber, Miercuri-De servicu intre orele 23:00-07:00, Joi - Liber ,Vineri-De servicu intre orele 23:00-07:00, Sambata - De serviciu intre orele 19:00-07:00 , Duminica - De serviciu intre orele 19:00-07:00 , Urmand ca Luni sa am un liber de 24 de ore. ) E normal asa ceva ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:26, 30 Aprilie 2015
Care este durata timpului de munca si repartizarea acestuia mentionata in c.i.m.?
Durata muncii 1. O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore / zi ,40 ore / saptamana. a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza : in ture de 8 ore repartizate inegal.De peropada de repaus / odihna nu scrie nimic in CIM .
Ultima modificare: Joi, 30 Aprilie 2015
taurel44, utilizator
Nici nu este nevoie sa se mentioneze in c.i.m. despre perioada de repaus, intrucat sunt incidente prevederile Codului Muncii.

Am inteles pana aici . Da este legal ca dupa o tura de 12 ore de noapte sa am doar 12 ore de repaus ?
Potrivit art.115 alin.2 C.mun., durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repaus minim dupa tura de 12 ore noaptea Iryna28 Iryna28 Buna ziua, Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati. Daca un angajat lucreaza in ture de 12 ore (7:00-19:00 si 19:00-7:00) si dupa tura de zi (7:00-19:00) ... (vezi toată discuția)
Evidentierea pontajului de tip 12/24. alexandru777 alexandru777 Buna seara, Va rog respectuos sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele particularitati de completare a pontajului pentru 12 cu 24, program de lucru intre ... (vezi toată discuția)
Program 12 cu 24, 12 cu 48 neov neov Buna ziua, S-a mai discutat de nenumarate ori acest aspect dar in continure unele aspecte sunt neclare pentru mine. Trebuie asigurat program 247 intr-o ... (vezi toată discuția)