avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate ganalu63

Activitate ganalu63

La schimbarea sediului social la un PFA se depune D010 sau doar se depun la ghiseu actele de la Registrul comertului? daca se depune D010 se poate depune prin SPV ?
Am gasit o informatie cum ca nu se mai depune DU rectificativa chiar daca sa schimbat salariul minim de la 01.10.2023 si ramane DU depusa pana la 25.05.2023 pentru salariul minim de 3.000 lei e adevarat?
Asta am gasit:

,,Actualizare 01.10.2023

Creșterea salariului minim brut pe economie de la 1 Octombrie 2023, nu afectează calculele plafoanelor pentru care se datorează CAS si CASS; pentru tot anul 2023 se utilizează salariul minim brut pe economie, de 3.000 lei.,,''
As dori sa imi spuneti daca la PFA trebuie depusa declaratie unica rectificativa daca de la 01.10.2023 sa schimbat salariul minim la 3.300 lei. Eu mi-am calculat si am depus DU pentru taxele la CAS si CASS pe 2023 la un salar minim cumulat de 36.000 lei..Acum trebuie sa depun declaratie unica rectificativa pentru salar minim cumulat de 36.900 lei.? Am incercat sa completez declaratia unica rectificativa dar am putut trece taxa rectificata doar la CAS insa la CASS nu sa schimat cumulatul de 36.000 lei nicicum pentru 36.900 lei . Ce sa mai intelegem?
Nu se pot plati pana la 25 .05 2024 obligatiile pentru 2023 ? Eu stiam ca acesta e termenul pentru declaratia unica depusa pantru 2023 pana la 25.05.2023
Multumesc pentru raspuns.Sarbatori fericite va doresc.
la ce varsta si in ce conditii se poate pensiona anticipat sau limita de varsta un barbat nascut in 7.04.1961 ?
Imi puteti pune daca o persoana care are certificat de handicap - indiferent de grad - trebuie sa depuna declaratie unica pentru CASS pentru a avea calitate de asigurat? Ce drepturi are in urma dobandirii acestui certificat ? Multumesc.
Răspuns la discuția pensie limita varsta
Am solicitat si la casa de pensii raspuns punand la dispozitie aceleasi date ca si aici la dvs.si spre surprinderea mea am primit raspuns ca pot iesi la limita de varsta la 57 ani si 5 luni, deci cu 5 ani mai repede. Au spus ca anii din cartea de munca cu grupa II 100% se iau impreuna cu cei din grupa II cu 75 % si in total sunt 15 ani si 6 luni deci castig 5 ani la vechime. In luna aprilie 2020 voi avea indepliniti si anii de contributie adica plus cei 8 ani care sunt necesari pentru pensie anticipata fara penalizare.
care este opiniadvs.cu privire la aceasta situatie? Pot beneficia de pensie limita de varsta la 57 ani si 5 luni? Mi s-a spus ca pot sa imi depun dosarul pentru pensionare limita de varsta in noiembrie acest an.
Multumesc pentru orice raspuns din punctul dvs.de vedere.

Răspuns la discuția pensie limita varsta
Am solicitat si la casa de pensii raspuns punand la dispozitie aceleasi date ca si aici la dvs.si spre surprinderea mea am primit raspuns ca pot iesi la limita de varsta la 57 ani si 5 luni, deci cu 5 ani mai repede. Au spus ca anii din cartea de munca cu grupa II 100% se iau impreuna cu cei din grupa II cu 75 % si in total sunt 15 ani si 6 luni deci castig 5 ani la vechime. In luna aprilie 2020 voi avea indepliniti si anii de contributie adica plus cei 8 ani care sunt necesari pentru pensie anticipata fara penalizare.
care este opiniadvs.cu privire la aceasta situatie? Pot beneficia de pensie limita de varsta la 57 ani si 5 luni? Mi s-a spus ca pot sa imi depun dosarul pentru pensionare limita de varsta in noiembrie acest an.
Multumesc pentru orice raspuns din punctul dvs.de vedere.

Va rog sa imi calculati varsta de pensionare in conditiile in care sunt nascuta in iunie 1963, pana in prezent am 37 ani si 5 luni lucrati din care in gr.II cu 100%-12,8 ani si in gr.II cu 75% 2,10 ani ( asta pana in 1999) si lucrez si in prezent dar fara grupa.
Pot sa imi depun dosarul pentru emitere decizie pensie ( fara sa intru inca in pensie) in conditiile in care doresc sa mai lucrez?
Multumesc.