avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... La PFA trebuie depusa declaratie rectificativa?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

La PFA trebuie depusa declaratie rectificativa?

As dori sa imi spuneti daca la PFA trebuie depusa declaratie unica rectificativa daca de la 01.10.2023 sa schimbat salariul minim la 3.300 lei. Eu mi-am calculat si am depus DU pentru taxele la CAS si CASS pe 2023 la un salar minim cumulat de 36.000 lei..Acum trebuie sa depun declaratie unica rectificativa pentru salar minim cumulat de 36.900 lei.? Am incercat sa completez declaratia unica rectificativa dar am putut trece taxa rectificata doar la CAS insa la CASS nu sa schimat cumulatul de 36.000 lei nicicum pentru 36.900 lei . Ce sa mai intelegem?
Ultima modificare: Duminică, 8 Octombrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:37, 8 Octombrie 2023
Am gasit o informatie cum ca nu se mai depune DU rectificativa chiar daca sa schimbat salariul minim de la 01.10.2023 si ramane DU depusa pana la 25.05.2023 pentru salariul minim de 3.000 lei e adevarat?
Asta am gasit:

,,Actualizare 01.10.2023

Creșterea salariului minim brut pe economie de la 1 Octombrie 2023, nu afectează calculele plafoanelor pentru care se datorează CAS si CASS; pentru tot anul 2023 se utilizează salariul minim brut pe economie, de 3.000 lei.,,''
O sa se facă regularizarea la anul când veti depune declaratia unica pentru închiderea anului precedent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica rectificativa pentru inchidere pfa + incasat dividende alex_mihai1124 alex_mihai1124 Buna ziua! Saptamana aceasta am inchis PFA-ul (la norma) si urmeaza sa depun DU rectificativa ca sa recalculez norma. Norma era 45.000 iar recalculata vine ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica 2023 inchiriere: venit net 2022 versus estimat 2022 delia mitroaica delia mitroaica Am un contract de inchiriere de la 1.03.2022 la 31.12.2023. Anul trecut am depus o declaratie unica cu venitul estimat din inchiriere. Anul acesta am depus ... (vezi toată discuția)
Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)