Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... La PFA trebuie depusa declaratie rectificativa?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

La PFA trebuie depusa declaratie rectificativa?

As dori sa imi spuneti daca la PFA trebuie depusa declaratie unica rectificativa daca de la 01.10.2023 sa schimbat salariul minim la 3.300 lei. Eu mi-am calculat si am depus DU pentru taxele la CAS si CASS pe 2023 la un salar minim cumulat de 36.000 lei..Acum trebuie sa depun declaratie unica rectificativa pentru salar minim cumulat de 36.900 lei.? Am incercat sa completez declaratia unica rectificativa dar am putut trece taxa rectificata doar la CAS insa la CASS nu sa schimat cumulatul de 36.000 lei nicicum pentru 36.900 lei . Ce sa mai intelegem?
george-neagu, moderator
Am gasit o informatie cum ca nu se mai depune DU rectificativa chiar daca sa schimbat salariul minim de la 01.10.2023 si ramane DU depusa pana la 25.05.2023 pentru salariul minim de 3.000 lei e adevarat?
Asta am gasit:

,,Actualizare 01.10.2023

Creșterea salariului minim brut pe economie de la 1 Octombrie 2023, nu afectează calculele plafoanelor pentru care se datorează CAS si CASS; pentru tot anul 2023 se utilizează salariul minim brut pe economie, de 3.000 lei.,,''
O sa se facă regularizarea la anul când veti depune declaratia unica pentru închiderea anului precedent.