avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate Vili82

Activitate Vili82

patrascu razvan a scris:

Ordonanţa prin care s-a dispus renunţarea la urmărirea penală trebuia sa va fie comunicata în copie.
Judecătorul de cameră preliminară cand a stabilit termenul de soluţionare a dispus si citarea dvs, verificati unde primiti corespondenta.


Avocata primeste toata corespondenta si mie nu mi-a spus nimic, de fapt nici nu stiu daca a facut vreodata ceva! Nu inteleg cum sa se renunte la urmarirea penala cu atatea probe si martori si asta dupa ce am asteptat exact un an si jumatate.. doamne fereste de asa tara si asa sistem!

Adica oameni ca mine, care vin in tara sa deschida o mica afacere, sa angajeze oameni, sa plateasca taxe si care ajuta la dezvoltarea economiei si la bunastarea altor persoane sunt pradati pur si simplu de tot felul de hoti si escroci.. iar apoi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat!

Sincer sunt dezamagit.. dar asta e, capul sus si mers inainte cu inca odata convingerea ca un om cinstit nu are ce cauta in cloaca de hoti ce misuna in Romania.
Buna dragii mei,
Am postat pe forum ca anul trecut am fost escrocherit si cu toate probele ce am avut nu s-a rezolvat nimic, lucru ce-am detaliat si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Ca sa descopar acum in portal just.ro ca saptamana ce vine e o sedinta unde apare:
PARCHETUL DE PE LÂNGĂ JUDECĂTORIA TIMIŞOARA - petent
EU - intimat
ESCROACA - intimat

OBIECT - confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)

[ link extern ]

Ce inseamna acest lucru? Ca se renunta la urmarirea penala!! Deci nu pot sa cred acest lucru., am intrebat-o pe avocata acum cateva zile ce se mai intampla domne cu dosarul acesta.. mereu imi spune ca nimic, doar vesti proaste ca nu se poate face nimic sau ca s-a respins probe, ca va face din nou plangere la procuror.. deci, eu pur si simplu nu pot sa cred asa ceva!!!

Ce ma sfatuiti sa fac? Eu sunt in strainatate momentan, nu m-a anuntat nimeni ca e o sedinta unde eu sunt intimat! Ce sa mai vorbesc de biletele de avion dus-intors cat o sa ma coste ca nu le-am luat din timp, nici nu stiu daca sunt alte cheltuieli de judecata, habar nu am de nimic.. :((

Am cautat pe internet si in 10 zile se anunta partile involucrate de acest lucru.. pai de pe data de 07 lunat trecuta si pana acum a trecut aproape o luna de zile si pe mine nu m-a anuntat nimeni!!

Am platit avocata 500 euro sa ma reprezinte, ca eu nu sunt in tara.. ce dumnezeu sa intampla aici, ca eu deja inebunesc nu altceva.. adica dupa fix un an si jumatate sa se ajunga cum ca se renunta la caz!! Ce s-ar fi intamplat daca eu nu as fi cautat pe portalul justitiei, sa descopar aceasta sedinta!!.. deci fara cuvinte

Multumesc frumos de orice ajutor.. si un weekend placut!, ca eu din pacate iar mi-am incarcat sufletul cu amar tot sfarsitul de saptamana

Răspuns la discuția Politia favorizeaza infractorul
Din pacate va inteleg, eu trec printr-o situatie similara, a trecut un an de zile de cand am fost si eu inselat de o suma importanta de bani si nu s-a rezolvat nimic pana in prezent.. tin aproape sa precizez la fel ca dvs. cand am citit audierile comisarului de la frauda economica de la IPJ Timis e ca si cum e de partea infractorului ca a persoanei vatamate.


tgeorgescu a scris:

Politia e potopita cu sarcini si n-are resurse de bani, timp si personal pentru a le rezolva cum trebuie pe toate.


Si de aici si slaba organizare a unui dosar! In cazul meu s-a audiat o persoana dupa 3 luni.. alta dupa 6 luni.. pierzi tot firul unei investigatii in acest fel. De ce nu au fost audiate in aceeasi zi!


30min a durat audierea persoanei care m-a inselat si 2 ore audierea unui martor intr-un AN DE ZILE. ce spuneti de asta!! In loc sa fie invers! Si sa numai vorbesc ce fel de audiere, nu tu un pic de pregatire inainte la toate dovezile si declaratiile mele. Pur si simplu o simpla audiere ce si un elev de clasa a V-a putea sa o faca.


Daca facem un calcul simplu din aprox. +200 zile lucratoare/an asta inseamana undeva la 1.600 ore de lucru si daca le impartim la un promediu de 2,5 ore per/caz de investigat ajungem la un promediu de 640 dosare!

Daca inmultim 640 dosare cu cel putin 15-20 comisari si adjuncti ajungem la peste 10.000 dosare, asta doar pe economic. Sa fim seriosi! Sa nu-mi spuneti ca exista volumul acesta de lucru ca nu va cred..

Problema e ca nu-si fac treaba nici unul bine, iar cand mai vezi stiri de genul
[ link extern ]

incepi sa pierzi si ultima farama de incredere in a crede ca se poate face ceva..
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
zapacit
Salut dragii mei, ma confrunt de anul trecut cu un caz ce o sa incerc sa structurez totul cat pot de bine ca sa fie cat mai mai simplu si usor de inteles, l-am editat ca sa nu mai fie link-urile cu informatiile de la documentele scanate ce am atasat la fiecare punct. Multumesc si o duminica placuta!


17 Iunie 2015, acum un an de zile am reclamat la IPJ Timis faptul ca am fost escrocat cu suma de +17 mii de euro, fapt ce am detaliat si aici in acest forum in acest post www.avocatnet.ro/content/for...


1 Septembrie 2015 e audiata escroaca care m-a inselat, unde recunoaste doar undeva la 35.000 lei, aprox. 8 mii de euro :


21 Decembrie 2015
e audiata secretara ce activa in biroul de consultanta, unde nu recunoaste faptele pe motiv ca nu-si aduce aminte:


11 Aprilie 2016 se respinge inceperea procesului penal, precum ca, in spusele procurorului escroaca a depus facturi si chitante justificand astfel incasarea banilor:


26 Iunie 2016.. in prezent. NIMIC.. nu tu proces inceput, iar escroaca continuua cu afacerea pe fonduri europene in centrul Timisoarei ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si toata lumea linistita!



NEDUMERIRI

1. Cum e posibil ca secretara sa fie audiata dupa aproape 3 luni de zile de la data cand a fost audiata escroaca pe fonduri eu!? De ce nu au fost audiate in aceeasi zi sau la o saptamana. Adica de ce aceasta distanta de timp enorma!!

2. De ce nu s-a investigat casa de schimb valutar unde apare in istoricul tranzactiilor suma de 3.000 euro cu numele secretarei!! Cum e posibil sa spui doar ca nu-ti aduci aminte suma de bani si gata scapi!

3. Cum se face ca jumatate din declaratia secretarei face aluzie la fumul de tigara si nu la activitatea mea in acel birou!

4. Cum sa dureze doar 30 minute declaratia escroacei, dar in schimb declaratia secretariei 2 ore, cand de fapt e escroaca si nu secretara ce trebuie sa declare banii luati si orice activitate relationata cu ei!!

5. De ce nu a fost intrebata escroaca de cei 3 mii de euro ce chipurile secretara i-a schimbat si lasat pe masa in birou!

6. De ce nu a fost intrebata care a fost motivul banilor dati in incinta bancilor care se poate vedea clar pe inregistrarile video!

7. De ce nu au fost luate in calcul inregistrarile de la bancile OTP si Tiriac unde se poate vedea retragerile si depunerile de sume mari de bani in euro, in prezenta escroacei.

8. Cum e posibil ca comisarul de la Frauda Economica nu a luat in calcul probele ce i-am dat unde vine negru pe alb scris facturile de catre secretara, dar nu aratate de escroaca in declaratia ce a dat!!

9. Tot felul de declaratii ce avocata imi spunea ca comisarul continuua investigand pe escroaca si secretara, dar eu nu le-am vazut!!

10. Cum de a intarziat procurorul 4 luni sa se limiteze a aproba ceva ce da ca adevarat intr-o simpla si singura pagina A4, fara nici un fel de calcul prealabil de suma facturilor ce escroaca a aratat dar care nicidecum adevarat si suma care el nici macar nu mentioneaza!

11. Comisarul mi-a spus de nenumarate ori fapte ce ulterior mi-am dat seama ca nu aveau de a face in absolut cu realitatea ce el mi-o prezenta, ba ca dosarul e la DNA, ba ca e la procuror, ba ca escroaca nu a recunoscut banii ce mi-a luat, asta prin luna lui Noiembrie 2015, cand de fapt in declaratia ei cu 2 luni in urma in Septembrie 2015 recunostea jumatate de suma si asa un larg etc, etc., etc..


Eu am negat toata aceasta investigatie si acum de 2 luni de zile astept sa fie audiata din nou escroaca despre sumele de bani! Deci pur si simplu nu-mi vine sa cred, ca a trecut 1 AN DE ZILE si trebuie reluat totul de la zero.
Răspuns la discuția Proba mesaje facebook - Datorie
Am investigat si dupa cate se pare ar fi o solutie, mai ales in cazul meu unde vorbim de cateva mii de euro si nu prea as vrea sa ma dau batut pana nu incerc toate resursele posibile. Am gasit ceva oficial din partea Facebook:
[ link extern ]

Dupa cate se pare, trebuie ca in cazul acesta:
1. Sa fac plangere la politie
2. In baza acelei plangeri sa cer sa fie trimis un e-mail oficial de catre @politie catre facebook solicitand ip-urile celor invinuiti.
3. Aici presupun ca odata primita informatia de catre politie de la Facebook, se va trimite celor de la sectia informatica care vor analiza si dovedi provenienta mesajelor.

Eu oricum am sa incerc si o sa va tin la curent daca am sa rezolv ceva.
Răspuns la discuția Proba mesaje facebook - Datorie
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Doar cu Facebook nu câștigați procesul.


Din pacate alte dovezi nu am :( Plus ca toti fara exceptie au pus tot felul de motive de-a dreptul incredibile, care ar fi demn de denuntat, cum e in cazul acesta [ link extern ]
unde ma acuza pe mine ca banii ar fi fost falsi!! Adica stai putin ce colonel te-a sunat pe tine.ce unchi la SRI ai tu!! etc. cand eu am scos banii din banca, deci alta minciuna nu i-a venit in minte.

Multumesc oricum de raspuns!
Buna,
Cateva persoane imi datoreaza bani si le-am dat pe incredere fara nici un act notarial sau macar facut de mana. Acum nici una din aceste persoane mi-au dat banii inapoi si toate m-au sters ca prieten de pe facebook., dar mesajele au ramas unde vin specificate si sumele de bani. Conturile lor au fost create cu nume, prenume adevarat, iar in unele din ele ei au trimis poze, deci se vede clar persoanele ale cui sunt conturile de facebook.

Se poate face ceva?


Doresc sa intreb daca e posibil ca in cazul unui SRL sa lucreze muncitori sezonieri cu casele de marcat? Adica, sa spunem ca un student doreste sa faca ceva banuti in timpul extra liber si sa vanda la magazin, unde evident trebuie sa bata pe casa ce cumpara clientul, ce as putea face sa nu am probleme cu legea?

Buna seara,

Vreau sa stiu daca puteti sa ma ajutati cu urmatorul caz si care sunt pasii de parcurs:

1. Am imprumutat cu niste bani pe un asa zis 'prieten' fiind si vecin pe acelasi etaj, unde treptat tot cerand bani de la mine a ajuns sa-mi datoreze 300 euro, 900 lei si un laptop (am factura la el, e cumparat nou de acum cateva luni).
2. Acum seara am mers sa fac niste cumparaturi si-l vad din intamplare din strada pe el cu prietena lui jucand la jocuri la casa pariurilor.
3. Am intrat inauntru si i-am intrebat ce fac? Adica de jocuri de noroc au bani, dar sa-mi inapoiezi mie datoria nu., ce se intampla aici!! La care el m-a scos mai mult impins afara, amenintandu-ma ca daca mai odata ii zic ceva de bani, are el grija de mine!
4. Sun la politie, au venit cam in 15 minute povestesc cele intamplate si nu au facut nimic. Mi-au zis ca daca trebuie sa fac ceva, sa-l dau in judecata pe civil.
5. Dupa vreo o ora il sun, fiindca m-o sters si de la prieteni pe facebook si neavand cum sa-i trimit un mesaj, cum ca ce are de gand sa faca!? La care el imi spune ca vine la mine acasa sa-mi zica.
6. Vine si bate la mine la usa fac greseala de ai deschide, unde a incercat sa intre cu forta sa ma agreseze. Am inceput sa zbier si cand vecinii au inceput sa iasa pe hol, el a plecat., moment in care si eu am inchis usa.
7. Sun la 112, ma transfera la politie si vin din nou cei 2 agenti, care au venit si prima oara.
8. Ne urca pe amandoi in masina, ne duce la sectie unde agentii ne-au intocmit la amandoi amenzi de 300 lei!

Motivul in cazul meu nu mi-l amintesc bine, nici nu am luat foaia de amenda, ziceau ceva de participare, instigare la scandal.!! Ca mi s-a facut negru in fata ochilor si pur si simplu numai intelegeam nimic din ce ziceau agentii acolo!

Pai cum e posibil asa ceva? Adica eu victima sa iau amenda ca am cerut ajutor?? M-am negat sa semnez si am plecat.

Pe alta parte cum il pot denunta pe individ, ca a incercat sa intre cu forta la mine in casa? Din cate am inteles laptop-ul meu la lasat la amanet pentru bani, cum as putea sa-l recuperez?

Multumesc