avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate miheala

Activitate miheala

Conform dispozitiilor art. 169 alin. 3 si alin 4 din Codul Muncii, rata mea la CAR intra in categoria "alte retineri" , iar angajatorul nu poate retine mai mult de jumatate din salariu net. Eu asa inteleg. Nu poate angajatorul si nici legiuitorul sa lase o persoana aflata in aceasta situatie sa traiasca cu mai putin de o treime din salariu.
Buna ziua, in luna februarie am primit doua popriri de la executorul judecatoresc, in calitate de girant. Angajatorul mi-a retinut 1/2 din salariu pentru acestea, dupa care mi-a retinut rata la CAR. Doresc sa aflu daca rata mea la CAR nu trebuia inclusa in retinerea de 1/2 din salariu, dat fiind faptul ca rata la CAR este retinuta pe statul de plata.
va multumesc,
Răspuns la discuția Drept la succesiune
Buna ziua, acest lucru il stiu, doar ca va spuneam ca nu dispun si nici nu am timp sa ma ocup acum de aceasta problema. Intrebarea era daca fratele are dreptul sa-mi interzica sa mai vin la casa parintilor cu ata mai mult cu cat toate lucrurile mele se afla in acea casa. Cum trebuie sa procedez in cazul in care nu ma lasa sa intru in curte?
Buna ziua,
suntem 4 frati buni, casa parinteasca a mostenit-o tatal nostru de la parintii lui si a construit-o/ intretinut-o impreuna cu mama noastra. In 1991 fratele cel mare s-a casatorit si am fost de acord sa-si faca casa in prelungirea casei noastre, fapt pentru care mama a inregistrat la adm. fiscala ca si extensie, asa apare si in acest moment. Initial s-a construit un beci si parterul. Mentionez faptul ca in proportie de 80% din plati au fost facute de parinti si frati si in mod special de fratele meu care este plecat in strainatate si care i-a trimis bani pentru casa. Sotia fratelui meu fiind casnica pana in anul 2008. De mentionat ar fi faptul ca desi fratele lucra veniturile lui nu erau suficiente pentru a-si face casa, nici macar sa-si intretina copilul si sotia, aici tot noi i-am ajutat. In anul 2009 tatal nostru a decedat si am vrut sa facem succesiunea insa fratele care s-a ales cu casa a tot amnat din varii motive. In anul 2004 au inceput si primele scandaluri puternice cu politie si amenzi catre acesta, deoarece eu locuiam cu mama si cu copilul meu si nu-i convenea faptul ca mama ma tine in casa ( ei ar fi vrut ca sa ma goneasca din casa motivand ca nu mai am ce cauta acolo avand un copil din flori), in realitate doreau sa ramana proprietari peste tot. Fratele era deja stabilit in strainatate iar sora casatorita si plecata la casa ei, eu eram singura lor piedica. Anul trecut a decedat si mama noastra, mentionez faptul ca din 2009 si pana in 2018 adica 19 ani am fost singura care s-a ocupat de ingrijirea mamei si care am locuit cu ea, mama avand o pensie de urmas de 640 lei cand a decedat. In toata aceasta perioada fratele, cumanta si nepotul care locuiau cu noi in aceiasi curte nu au vorbit cu mama, dimpotriva o injurau, au batut-o, ii doreau moartea ca sa ramana ei proprietari si pe mine dorind sa ma dea afara pentru ca nu am niciun drept acolo. Dupa moartea mamei stiind ca nu pot locui in aceiasi curte cu ei si temandu-ma pentru viata si sanatatea copilului am luat hotararea de a ma muta, lucru pe care l-am si facut. Casa am incuiat-o iar tot ce este in casa sunt lucruri cumparate de mine. Evident ca mai trec pe la casa parinteasca de 3, 4 ori pe luna pentru ca ingrijesc via, am flori etc. insa ultima data cand am fost acesta m-a amenintat si a sarit sa ma bata ca nu mai am ce sa caut acolo ca nu mai am niciun drept atata timp cat nu am acte... Ok, eu nu am , dar el care sat acolo in " casa lui" nici atat nu detine acte. Mi-a zis sa fac succesiunea si apoi sa indraznesc sa vin acolo. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in aceasta situatie? cum pot sa merg acasa fara sa mi se interzica acest lucru? Succesiunea nu am posibilitate financiara sa o fac acum, deoarece trebuie sa o fac in instanta dat fiind faptul ca el s-a intins mai mult decat trebuia a luat si din gradina, revendica garajul care este facut/platit de fratele din strainatate de fapt si l-a insusit schimband cheia de la usa, fiind singurul care acces acolo. As dori sa mai stiu daca cumnata are drept la casa lui construita de noi si cat. Am nevoie de indrumare din partea dvs. Va multumesc
Buna ziua,
sunt executata silit inca din aprile 2015 si am poprire pe salariu pentru suma de 11.455,79 EUR la cursul BNR din ziua platii debit principal la care se adauga dobanda aferenta creditului acordat, comisionaul bancar restant si cheltuielile de urmarire, pana la plata integrala. Asa scrie in incheierea primita de la executorul judecatoresc. Va rog sa-mi spuneti mai exact ce inseamna acest lucru. La suma de 11.455,79 Eur se adauga dobanada pana la achitarea integrala? Este legal acest lucru?
va multumesc,
Răspuns la discuția LEGE nr. 192 din 7 iulie 2015
Va rog sa fiti mai clar. vreau sa stiu daca pensia de urmas va fi recalculata conf. legii 192/2015. Cu respect,
Buna ziua, doresc sa aflu daca de prevederile "Art. 1691 din legea 192/2015 beneficiaza si mama mea care primeste pensia de urmas dupa tatal meu decedat in 1999 si care s-a pensionat in 1993. Grupele 1 si 2 de munca se vor recalcula si pentru pensionarii decedati care au un urmas la pensie? Multumesc