Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, in luna februarie am primit doua popriri de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, in luna februarie am primit doua popriri de la executorul ...

Buna ziua, in luna februarie am primit doua popriri de la executorul judecatoresc, in calitate de girant. Angajatorul mi-a retinut 1/2 din salariu pentru acestea, dupa care mi-a retinut rata la CAR. Doresc sa aflu daca rata mea la CAR nu trebuia inclusa in retinerea de 1/2 din salariu, dat fiind faptul ca rata la CAR este retinuta pe statul de plata.
va multumesc,
Numai dacă ajungeți să fiți executat silit și de CAR se poate include de executori în procentul de 50%.
Momentan nu se poate, pentru că angajatorul riscă validarea popririi dacă nu se conformează încheierilor date de executori.
Conform dispozitiilor art. 169 alin. 3 si alin 4 din Codul Muncii, rata mea la CAR intra in categoria "alte retineri" , iar angajatorul nu poate retine mai mult de jumatate din salariu net. Eu asa inteleg. Nu poate angajatorul si nici legiuitorul sa lase o persoana aflata in aceasta situatie sa traiasca cu mai putin de o treime din salariu.
Eu asa inteleg.

nu intelegeti bine, retinerea aia nu e poprire,
Faceti contestatie la executare.