avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate mariana11111

Activitate mariana11111

Asta incerc sa explic administratorului si presedintelui, ca legea 196/2018 este pt ascociatia de proprietari nu pentru noi, dar tot timpul spun ca daca nu-mi convine sa ma adresez instantei. Care este legea asociatilor de chirias? Multumesc
In contractul de inchiriere nu este prevazut asa ceva, dar administraturul spune ca asa prevede legea 196/2018. Presedinte este un vecin, nu este de la primarie, pentru ca tot legea 196 spune ca trebuie sa fie locatar si nu ne-a dat voie sa alegem presedinte din afara asociatie de locatari.Fond de rulment am strans pt plata facturilor, aici nu are nimeni nimic de obiectat.
Sunt de acord cu ce spuneti, dar ca eu nu inteleg de ce trebuie platit daca noi oricum prin contract nu avem voie sa facem reparatii sau modificari( de acest lucru se ocupa. Daca din 2022 cand se termina garantia se strange acest fond nu ma deranjaza.
Buna ziua,
Vreau sa stiu daca locuiesc intr-un bloc ANL care este in garantie pana in anul 2022, este normal sa fiu obligata de catre administrator si presedinte sa platesc fond de reparatii avand in vedere ca reparatiile daca ar fi necesare ar trebui sa fie facute pe garantie?
Si eu daca ma prezint in fata instantei acum si recunosc, si motivez de ce am negat pana acum ( faptul ca este violent, alcooli si nicioadata nu a avut nicio treaba cu noi si a facut acest demers doar din razbunare) nu am tot eu de pierdut?
Sunt in proces de 2 ani, el m-a chemat in judecata pt recunoastere eu nu am cerut nimic, la primele 2 termene nu m am prezentat , mi au fost refuzatii martorii si interogatoriul meu au fost 5 intrebari puse de avocatul lui, a castigat ca copilul sa i poarte numele si sa fie trecut la rubrica tata, am solicitat sa se faca dovada ca nu a locuit cu mine nici pe perioada sarcinii nici dupa si nu am fost bagata in seama. Am facut apel si cum ma trimite la test si sa l platesc tot eu, mie nu mi se pare normal. el nu a fost prezent la nicu un termen in 2 ani de zile. Avocatul meu a invocat prescriptia pt ca copilul avea 2 ani cand m a dat in judecata, Nu se ia nimic in calcul, doar cei doi martori ai lui care ii sunt parinti.
DACA EU CA MAMA REFUZ SA MA DUC IMPREUNA CU COPILUL LA TEST CERUT DE PRESUPUSUL TATA IN INSTANTA, CE SE POATE INTAMPLA IN AFARA DE AMENDA?
Dupa 2 ani de proces a castigat sa-i poarte copilul numele, fara ca eu sa am dreptul la martori. Singurul lucru pe care l-am facut eu in proces a fost sa raspund la 5 intrebari puse de avocatul lui ( el nu a fost prezent la nici un termen). Instanta a considerat ca recunoasterea prin intampinarea depusa de el este suficienta. Cu toate ca avocatul meu a invocat prescriptia pentru ca el a facut chemarea mea in judecata cand copilul avea 2 ani. Nu a fost luat nimic in considerare. Acum in apel am fost trimisi la test serologic, intrebarea mea este DACA IL REFUZ SI NU MA PREZINT, IN AFARA CA O SA FIU AMENDATA CE SE MAI POATE INTAMPLA?
Nu stiu daca mediul in care ar trebui sa si petreaca copilul timpul este unul foarte bun, adica in locuinta lui se vorbeste foarte urat si el tot timpul este beat. Intr-o saptamana isi petrecea 10 minute cu copilul pentru ca tot timup avea orice alta treaba. Repet nu si a dorit copilul niciodata de asta nici nu este recunoscut acum este doar o ambitie a lui si a familiei. Aceta este motivul pt care nu vreau sa aiba drepturi
Si avocatul mi-a mai spus sa recunosc ca este copilul lui pt ca altfel ma poate obliga sa platesc eu testul adn.