avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate VatafuF

Activitate VatafuF

Da. Suntem reprezentati printr-un sindicat.
In baza contractului colectiv de munca,

"Salariul:
1.Salariul de baza lunar brut: ....lei. Salariul include sporul de vechime.
2. Alte elemente constitutive:
a) sporuri - conform contractului colectiv de munca la nivel de unitate"

Acesta este fragmentul din CIM cu privire la salariu. Termenul de bonusuri este folosit la nivel de companie. Dupa cum vedeti conform CIM sunt de fapt sporuri.
Ati inteles gresit, este vorba de bonusuri salariale in bani, nu bonuri sub forma de tichete de masa.
Pentru performanta suntem platiti cu bonusuri,
Salut. Zilele trecute am incalcat Regulamentul Intern (fara intentie) al companiei unde lucrez, fapt ce a dus la intocmirea unui referat pentru cercetare disciplinara.

Astazi resposanbila departamentului de Resurse Umane a venit cu notificarea de convocare in vederea cercetarii disciplinare. Printre randuri am intrebat o cum voi fi sanctionat si mi s-a raspuns ca cel mai probabil prin "avertisment scris si retinerea bonusurilor salariale pe luna in care se aplica sanctiunea". I am reamintit domnisoarei ca in Codul Muncii art.264 sunt enumerate intr-un mod limitativ toate sanctiunile care pot fi aplicate iar anagajatorul poate doar sa aleaga una din acele sanctiuni prevazute si nu poate crea o alta (in cazul meu retinerea bonusurilor pentru productivitate, absenteism si calitate) si mi s-a raspuns ca am dreptate dar asa este Regulamentul Intern al companiei.Tin sa mentionez faptul ca Regulamentul Intern nu este afisat sau cel putin nu suntem informati despre acesta.

Cat este de legal este ceea ce fac ei?
In cazul meu nu se aplica mai multe sanctiuni pentru o singura abatere? (Avertisment scris plus retinerea bonusurilor.)
Ce sanse am sa castig in instanta?

Va multumesc.
In primul rand as vrea sa va multumesc pentru raspuns.

Da, aveti dreptate in legatura cu notificarea cat si cu faptul ca cei 1,400 de lei fac parte din acelasi contract de credit pentru care este executat.

La BEJ acelea au fost cuvintele anagajatilor dupa ce au verificat dosarul. Cheltuielile de judecata au fost adaugate langa suma initiala de 6,000 lei deci nu se pune problema. Executarea s-a terminat dar nu putem inchide dosarul fara sa platim si acei 1,400. Ceea ce mi se pare cel mai important este faptul ca au specificat ca tot la BEJ ii putem plati. De ce la BEJ din moment ce ei si-au terminat treaba, debitul a fost stins iar pentru suma de 1,400 (care intr-adevar poate fi o actualizare) nu este pusa inca o executare silita. Din cate stiu, dobanzile si penalitatile se opresc in momentul in care se incepe executarea silita.

Daca era o actualizare a sumei nu trebuia sa fie in continuare executat silit?

Cel mai mult ma intereseaza cum pot afla de unde provin cei 1,400? (pentru ca la BEJ nu ni s-au dat raspunsuri clare decat ideea ca aceasta creanta poate fi o actualizare)

Eu cred ca executorul nu a virat toti banii catre banca iar in felul acesta a aparut aceasta noua creanta.

Va multumesc.
Chiar nu cunoaste nimeni un caz similar sau un sfat care sa ma ajute inainte de a apela la un avocat?
Imi cer scuze pentru mesajele consecutive!
Buna ziua.
Tatal meu a fost executat prin executor judecatoresc incepand din anul Octombrie 2012 pentru o datorie la o banca de 6655 lei + 1417 lei (probabil cheltuielile de judecata).Mentionez faptul ca pe fiecare luna se facea poprire de 350 de lei +50 de lei suma scazand de la an la an. In martie 2015 conform unui grafic de la serviciu prin care i s-au comunicat retinerile efectuate din salariu pentru executorii judecatoresti suma a fost acoperita ramanand doar sa mearga la executor pentru inchiderea dosarului.
Intre timp in data de 05.06.2015 am primit acasa o notificare privind Cesiunea de Creanta aferenta Contractului de Credit prin care il anunta urmatoarele:

"In conformitate cu prevederile aritcolului 1578 din Codul Civil si ale clauzei 2.1.1 din Contractul de Cesiune de Creanta si Drepturi Conexe, incheiat pe 30 Aprilie 2015, intre banca Pireaus Bank, in calitate de Cedant, si SeCapital S.a.R.L, in calitate de Cesionar, prin prezenta va informam ca Pireaus Bank a cesionat prin Contractul de Cesiune de Creante toate si oricare din creantele sale, impreuna cu drepturile prezente si viitoare ce decurc din sau in legatura cu Contractul de Credit din data 03.08.2006 in valoare de 1,475.67 RON (compusa din principal plus dobanda capitalizata, penalitati de intarziere etc.) reprezentand balanta contului dvs. la data de 31.03.2015, in favoarea SeCapital S.a.R.L societate constituita conform legilor din Luxemburg..

Prin urmare, va informam ca in conformitate cu contractul de mandat pentru colectarea debitelor incheiat intre SeCapital S.a.R.L si Kruk Romania S.R.L, cea din urma este imputernicita pentru a indeplini toate procedurile de colectare a debitelor restante."

Mai jos in notificare i se cere plata sumei de 1,475.65 direct in contul Kruk. Am uitat sa specific faptul ca inainte de Octombrie 2012 a fost executat de alt executor din alt oras iar din octombrie 2012 dosarul a fost transferat la alt executor suma prezentata mai sus fiind suma ramasa din anul 2012.

Dupa aceasta notificare am mers impreuna cu el la BEJ unde ni s a comunicat ca la ei am terminat cu executarea dar ca sa poata inchide dosarul trebuie platita suma de 1,475.65 care deja crescuse.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Se face vreo ilegalitate cu privire la plata sumei de 1,475.65 sau cu privire la cesionarea catre o alta firma de recuperare, Kruk fiind cea imputernicita?

Eu nu am idee de unde a aparut suma, care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmeze pentru a vedea daca tot ce fac ei este legal?

V-as fi foarte recunoscator pentru raspunsuri. Va multumesc anticipat!