avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate LigiaPopescu

Activitate LigiaPopescu

Va contraziceti. Mai sus ati spus ca nu se mai plateste CASS pentru dividende. Nu inteleg.
Cum este de fapt?
Multumesc mult pentru raspunsuri.
S-a dat de curand vreo OG prin care s-a renuntat la CASS pentru dividende? Sunt atenta la ce se intampla, dar nu am auzit nimic in sensul asta.

george-neagu a scris:

Din 2018 nu mai apare obligativitatea platii contributei la sanatate pentru veniturile din investitii ci doar daca doriti, dar pentru asta sa optati dumneavoastra in declaratie pentru plata pentru sase luni si sunteti asigurata un an, asta daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca sau alt venit pentru care vi se retine cass.

Buna ziua,
Inteleg ca pentru dividendele incasate in 2017, in suma mai mare decat plafonul de 22.800 lei se plateste suma de 2.280 lei CASS in 2018.
Nu gasesc unde se completeaza in Declaratia unica veniturile din dividendele incasate in 2017. Nu exista nici o casuta de bifat. Am gasit aceasta casuta numai la veniturile realizate in strainatate.
Aveti va rog amabilitatea sa imi dati aceasta informatie?
Multumesc.
Buna ziua, pana acum prestam servicii de logistica (lucrez pe internet de acasa) pe microintreprinderea mea platitoare de TVA, catre o firma din Olanda.
Acum firma s-a mutat in Hong Kong. Factura pe care o emit catre firma din Hong Kong trebuie sa contina TVA?
Va multumesc.