avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate DI_DI

Activitate DI_DI

Buna ziua,
As dori sa deschid un SRL-Debutant pentru un centru oftalmologic, in care sa prestez urmatoarele servicii: consultatii; interventii chirurgicale in regim ambulatoriu si/sau cu spitalizare; comercializare produse oftalmologice, respectiv achizitia lor de la producatori sau intermediari si vinderea lor catre persoane fizice sau juridice; activitati de optica medicala, respectiv achizitia, prelucrarea, tratarea si montarea remelor de ochelari, a lentilelor de ochelari si a lentilelor de contact; achizitia si vanzarea de produse farmaceutice; eventual si cercetare stiintifica in domeniul medical.

Am gasit cateva coduri CAEN referitoare la acest tip de servicii, dar nu sunt sigura ca sunt cele corecte: #-o
activitatea principală:
- clasa CAEN 8622 – Activități de asistență medicală specializată
activităţi secundare:
- clasa CAEN 8610 – Activități de asistență spitalicească
- clasa CAEN 8690 – Alte activități referitoare la sănătatea umană
- clasa CAEN 4774 – Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice în magazine specializate
- clasa CAEN 4773 – Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice în magazine specializate
- clasa CAEN 4646 – Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice
- clasa CAEN 4618 – Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific
- clasa CAEN ? – Cercetare stiintifica in domeniul medical

Ma poate ajuta cineva, va rog?
Multumesc.

Buna ziua,
Intentionez sa infiintez un PFI pentru asistenta medicala specializata cod CAEN 8622, dar nu stiu daca acest lucru imi permite si desfasurarea unor activitati conexe, cum ar fi acizitionarea si revanzarea unor produse, in cazul meu unor produse pentru implant.
Este posibil pe PFI sau trebuie obligatoriu PFA?
Revanzarea produselor poate fi facuta numai daca in factura respectiva este inclusa si manopera/serviciul medical de implant, sau revanzarea poate fi facuta cu factura separata, care sa nu aiba legatura cu serviciul medical?
Multumesc.