avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate flicsn

Activitate flicsn

Buna seara,

"Religia - o fraza de dinsii inventata
Ca, cu a ei putere sa va aplece-n jug,
... (Eminescu)

Desi incinerarea este o practica in lumea civilizata, modul in care Sergiu Nicolaescu a ales sa paraseasca aceasta lume i-a oripilat pe reprezentantii
Bisericii ORTODOXE, care au refuzat vehement sa oficieze vreo slujba.
Sergiu Nicolaescu nu a fost nici ateu, nici sinucigas! Cu toate acestea, reprezentantii Bisericii ORTODOXE au considerat alegerea lui de a parasi aceasta lume ca un pacat, refuzand astfel sa organizeze o slujba, raspunzand sec: “BOR nu asigura servicii religioase in astfel de cazuri”. Subliniind ca aceasta
practica se impotriveste credintei ortodoxe."

Sunt crestin ortodox (...in acte ...) si cand o fi sa plec ... doresc sa fiu incinerat
, dar BOR-ul nu ma lasa ...! Cred in singura FORTA a universului nostru pe care o numesc "Dumnezeu" si cu care comunic fara intermediari, ... capuse (popii, ... de toate religiile ...), oriunde ma aflu (nu neaparat in "casele domnului" ... biserici ...).

Pentru linistea sufleteasca a celor care raman cand eu voi pleca ... este necesara acea slujba de pomenire ... pe care BOR-ul, in preaingustimea sa, nu vrea sa ne-o acorde !!!???

Din aceasta cauza doresc sa trec (chiar daca am 65 de ani ...) la o religie mai putin compromisa si corupta si sa devin crestin-catolic. Este posibil ? si ce ar trebui sa fac ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Dobanda banca
Multumesc pentru raspuns. L-am citit atunci (probabil superficial ...), intrebam daca dobanda fixa pe 730 zile este pe toata perioada sau se modifica anual ?! De ce ii mai spune fixa si nu variabila ... cred ca-i hotie ... ?
Discuție Dobanda banca
buna seara,
Am depus 10.000 lei pe 17 octombrie 2013 la BRD in contul 1000 pentru pensionari (incasam pensia la BRD) pe 730 zile cu o dobanda fixa de 5,35 %/an. Am scos banii de la ei, la scadenta, dar nu am primit aceasta dobanda pentru toata perioada ... ! Este corect ? Multumesc.
Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta

-stagiu decizie medicala 21 ani, 1 luna, 16 zile
*pensie de asig.sociale 514.297
*pensie suplimentara 113.207
*LASS 36001
* 7925
-total drepturi stabilite prin prezenta decizie 583.578/01.07.2000


F. stagiul total de cotizare realiz
at 35ani7luni18zile
G. puncte realizate
1. nr.total de puncte realizate 23.58102
2. punctajul mediu anual 0.67374
H. valoare punct pensie 830.20lei


punctaj inaintea deciziei limita varsta 0.76432
Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta
Multumesc. As fi trimis poze cu cele 2 decizii, dar nu am cum sa le atasez.

Buna ziua,
Am 65 ani, Bucuresti si cu ingaduinta si amabilitatea D.vs doresc sa-mi clarific o nelamurire:
in anul 2000 am fost pensionat medical gradul II dupa o operatie de hernie de disc (nu pot merge ...). Anul acesta, implinind 65 de ani am cerut trecera la pensia pentru limita de varsta. Desi din 2000 mi s-a oprit CAS din pensie pana in 2015, am primit decizie de pensie limita de varsta cu aceeasi pensie avuta inaintea acestei decizii. Este corect ?
Multumesc foarte mult, anticipat.

Discuție Pensie
Buna ziua
Am fost pensionat medical in anul 2000 (50 de ani, 21 ani de munca). Anul acesta am implinit 65 de ani (ianuarie), am anuntat casa de pensii ca am impklinit 65 de ani (pentru trecerea la pensie de limita de varsta ... ) si pana astazi ... nimic ! Ce as mai putea face ? (mentionez ca eu nu pot sa merg ...)
Multumesc pentru atentie !
Răspuns la discuția Reclamatie firma termopane
Multumesc mult ! cred ca asa vom face. Numai bine !
Răspuns la discuția Reclamatie firma termopane
ynocentta ,

Multumesc pentru raspunsul prompt !

Acest mail este o notificare oficiala ?
"

Friday, June 19, 2015 8:53 PM



Buna seara,

Am gresit ca v-am achitat partea finala a platii lucrarii inainte de terminarea si receptionarea lucrarii ... crezand ca sunteti o firma serioasa (dupa

discutiile avute anterior ... !?). M-AM INSELAT ... ! Ati promis ca saptamana asta trimiteti un EXPERT TEHNICIAN care sa constate in ce HAL JALNIC a fost

executata lucrarea (cred ca si niste NECALIFICATI o faceau mai bine ... !?). Bineinteles ca ne-ati MINTIT, nu ati trimis pe nimeni ! Trebuie sa veniti sa

constatati in ce hal s-a facut asazisa lucrare:

- aproape toate imbinarile facute aiurea, nu la 45 de grade, cu spatii intre ele, suprapuse, strambe, etc, etc, etc ...
- lipsa plasa tantari la geamul mobil;
- usa exterioara montata invers ... (vedeti in poze ca am cerut deschidere spre exterior ... !), montata stramb, panelul decupat gresit, nu e montata vertcal

si in acelasi plan, etc, etc ...
- usile din interior fara broaste si chei;
- geam spart la montaj usa de 80 cm latime, montata prea sus in golul ei ... (nu sta tocul pe gresie, sta mai sus ... )

Va mai acord timp pana marti 23 iune 2015, inclusiv, sa constatati toate deficientele si daca puteti sa le remediati ... , daca nu, vreau banii inapoi, va

luati lucrarea si suportati cheltuielile cu stricarea golurilor (tencuiala, coltare, glet, izolatie exterioara, etc, etc ...).
Daca nu, deja miercuri trimit toate aceste reclamatii, dovezi, contract, mail-uri, poze si tot ce mai trebuie, prima data la Protectia consumatorilor, apoi

mai departe ...

Multumesc.

P.S. V-am trimis si cateva poze cu ceva din JALNICA LUCRARE !


Eu nu pot sa merg, i-a asistat fiica-mea, dar au venit cu montatul seara ...! Am poze cu ce le-am cerut si cu ce-au facut ... !
"
Răspuns la discuția Reclamatie firma termopane
- aproape toate imbinarile facute aiurea, nu la 45 de grade,

cu spatii intre ele, suprapuse, strambe, etc, etc, etc ...
- lipsa plasa tantari la geamul mobil;
- usa exterioara montata invers ... (vedeti in poze ca am

cerut deschidere spre exterior ... !), montata stramb,

panelul decupat gresit, nu e montata vertical si in acelasi

plan, etc, etc ...
- usile din interior fara broaste si chei;
- geam spart la montaj usa de 80 cm latime, montata prea sus

in golul ei ... (nu sta tocul pe gresie, sta mai sus ... )