avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate ionnita

Activitate ionnita

Ajutor de Somaj. La data de 01.08.2018 a incetat Contractul Individula de Munca pe perioada determinata, in conditiile Art. 56, pct. 1, lit. i si pct. 2 din Codul Muncii, de la data de 01.08.2018 sotia a fost preluata de CAS in plata conform art. 32 din OUG. 158/2005.
Pe 24.02.2019 s-a nascut copilul, Eu nu am intrat in Concediu Crestere Copil, pe 24.02.2021 implineste copilul 2 ani.
Sotia nu o sa se intoarca la munca deoarece a avut ctr pe perioada determinata.
Poate beneficia de ajutor de Somaj dupa ce copilul implineste virsta de 2 ani?
La data de 01.08.2018 a incetat Contractul Individula de Munca pe perioada determinata, in conditiile Art. 56, pct. 1, lit. i si pct. 2 din Codul Muncii, de la data de 01.08.2018 sotia a fost preluata de CAS in plata conform art. 32 din OUG. 158/2005.
Pe 24.02.2019 s-a nascut copilul, Eu nu am intrat in Concediu Crestere Copil, pe 24.02.2021 implineste copilul 2 ani.
Pot beneficia de Stimulent de insertie pina la implinirea virstei de 3 ani a copilului?
Sotia nu o sa se intoarca la munca deoarece a avut ctr pe perioada determinata,

Stimulent de insertie
Buna ziua, vreau sa depun dosarul pentru stimulent de insertie si mi s-a spus ca nu pot obtine acest stimulent deoarece nu am fost cel putin o luna in concediu crestere copil, copilul implineste virsta de 2 ani pe 24. februarie 2021, mentionez ca eu lucrez fara intrerupere din 2005 pina in prezent, ori in lege scrie altceva:
Stimulent de inserţie, reprezintă 50% din cuantumul minim al indemnizației stabilit la art.2 alin.(2), se acordă la cerere persoanelor care au realizat în ultimele 24 de luni anterior datei naşterii copilului, timp de 12 luni, venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal și care obțin venituri supuse impozitului pe venit potrivit art.3 din Lg.66/2016, cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani pentru copilul cu handicap, au dreptul la stimulentul de inserție până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, respectiv 4 ani pentru copilul cu handicap.
Ce pot face?
Multumesc!
Buna ziua, vreau sa vind un teren pentru a crea un drum de acces de 100mp vecinului meu care a cumparat un teren fara a avea aces la el. Mentinez ca am facut dezmembrare din terenul meu in 2 loturi: lot 1a de 100 mp pe care vreau sa-l vind vecinului meu pentru ai crea drum de acces si lotul 2a restul proprietatii mele. Mentionez ca terenul este extravilan.
Cind am mers la notar am fost blocat de legea 17/2014 care spune ca trebuie sa merg la primarie sa expun oferta de teren timp de 30 de zile.
Scopul acestui teren este clar de a crea drum de acces vecinului meu, de ce trebuie sa mai expun oferta la primarie ?
Cum pot sa trec de legea 17/2014?
Multumesc
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc frumos! O zi frumoasa.
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc frumos.
Mai am o intrebare:- sunt obligat sa intru in CCC o luna de zile, si daca se pierde stimulentul de insertie daca intru o luna in CCC? Multumesc!

Buna ziua, am o fetita de 1 an si 10 luni, eu sunt angajat pe perioada nedeterminata de 11 ani, sotia nu a lucrat inainte de nasterea fetitei, nu am intrat in concediu crestere copil si beneficiez de stimulent de insertie de 1 an si 10 luni.
Sotia s-a angajat in urma cu 10 zile pe o perioada determinata de 1 luna.
Intrebarea este: Mai beneficiez de stimulentul de insertie in aceasta perioada?