avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate Ela87

Activitate Ela87



gi-jane2 a scris:

stiu de la evidenta, nu si de la pasaporte sau de la vama, daca doamna nu calatoarea cu copilul ar fi putut sa iasa.

Si daca ii fac procura sotului (ca si cum ar calatori doar el cu copilul) si el trece inainte cu copilul, iar eu trec la alt ghiseu cu pasaportul? Ma gandesc ca merita sa incerc

georgiana.td a scris:

Comunicarile de casatorie se trimit din oficiu, obligatoriu, pentru actualizarea Registrului National de Evidență a Persoanelor. De altfel, la schimbarea cartii de identitate doamna a prezentat si certificatul de casatorie. Deci stie...toata lumea care are nevoie sa stie. Pasaportul nu mai este valabil, nu mai purtați acel nume .


Intrebarea este daca mi se interzice sa calatoresc sau primesc amenda pt acel pasaport


georgiana.td a scris:

Comunicarile de casatorie se trimit din oficiu, obligatoriu, pentru actualizarea Registrului National de Evidență a Persoanelor. De altfel, la schimbarea cartii de identitate doamna a prezentat si certificatul de casatorie. Deci stie...toata lumea care are nevoie sa stie. Pasaportul nu mai este valabil, nu mai purtați acel nume .


Intrebarea este daca mi se interzice sa calatoresc sau primesc amenda?

gi-jane2 a scris:

Pai cine stie ca v-ati casatorit?


In teorie asa este, nu stie nimeni, pasaportul este valabil, daaaar... Am realizat TARZIU ca pot fi probleme cu iesitea din tara a copilului. Pe certificatul de nastere eu (mama) apar cu numele sotului. De calatorit, calatoresc cu numele de fata, CNPul mamei este acelasi, si nu ar trebui sa fie probleme, dar voiam sa stiu daca cineva a mai fost in situatia aceasta si a intanpinat/ sau nu, probleme
Pot calatori cu pasaportul pe numele de fata/dinaintea casatoriei in Turcia? Sotul si fiul meu au pasapoarte cu numele x (al familiei) pasaportul meu este dinainte de casatorie, dar inca valabil. Biletele de avion sunt luate tot pe numele de fata. Mi se poate interzice sa calatoresc, sau risc o amenda?
Buna ziua.
Se poate modifica tipul contractului de munca, mai exact functia, de catre angajator printr-o decizie a firmei, fara ca angajatul sa fie instiintat?
Am solicitat o adeverinta de vechime si am observat ca am fost "retrogradata" in luna martie 2020, printr-o decizie, fara ca acest lucru sa-mi fie adus la cunostiinta [ nu am primit sau semnat un exemplar al acestei decizii].
Avand in vedere ca nu mai sunt angajata acelei societati, pot depune o reclamatie la ITM cu privire la acest aspect?
Răspuns la discuția Training companie
Multumesc pentru raspuns.
Si eu sunt de aceiasi parere. Nu este momentul potrivit pentru un astfel de training.
Insa seful meu a fost categoric : "din data x incepi un training cu y oameni. Masurile de siguranta, daca vrei, le tii" - fara mai multe informatii.
Sunt pusa intr-o situatie delicata; nu vreau sa imi nici neglijez obligatiile de munca nici sanatatea, de aceea incerc sa ma informez aici cu privire la ce obligatii ar trebui sa indeplineasca angajatorul inainte de a ma trimite sa sustin la acel trainig, daca este sau nu legal, pentru a stii cum sa pun problema.
Buna,
Este legala desfasurarea unui training cu 12+ persoane in timpul starii de urgenta? Dar dupa incheierea starii de urgenta?
Trainingul este desfasurat de angajator, pentru a mari numarul de angajati. Ce masuri de protectie trebuie luate de acesta?
Buna ziua,

Cum trebuie sa procedez pt a obtine un certificat de concediu medical pt ziua de azi, 12 mai, fiind o zii de sambata pe care eu trebuia sa o lucrez? Departamentul de HR lucreaza doar Lu-Vi deci adeverinta cu care sa ma prezint la medicul de familie as putea-o obtine abia luni.

Cand am sunat sa anunt ca nu pot ajunge azi, mi s-a spus ca-mi vor fii taiate din orele suplimentare, deoarece pt ziua de azi nu mai pot obtine concediu medical. Este corect asa ceva? Daca te imbolnaveti in week-end cand nici mediucul de familie nici biroul de HR nu au program, ca angajat nu mai poti benefcia de concediu medical?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
ce risca un angajator care inregistreaza in Revisal un contract de munca nesemnat de angajat?