avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot calatori cu pasaportul pe numele de fata/dinaintea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot calatori cu pasaportul pe numele de fata/dinaintea casatoriei? ...

Pot calatori cu pasaportul pe numele de fata/dinaintea casatoriei in Turcia? Sotul si fiul meu au pasapoarte cu numele x (al familiei) pasaportul meu este dinainte de casatorie, dar inca valabil. Biletele de avion sunt luate tot pe numele de fata. Mi se poate interzice sa calatoresc, sau risc o amenda?
Ultima modificare: Marți, 15 August 2023
Ela87, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:05, 16 August 2023
Pai cine stie ca v-ati casatorit?

gi-jane2 a scris:

Pai cine stie ca v-ati casatorit?


In teorie asa este, nu stie nimeni, pasaportul este valabil, daaaar... Am realizat TARZIU ca pot fi probleme cu iesitea din tara a copilului. Pe certificatul de nastere eu (mama) apar cu numele sotului. De calatorit, calatoresc cu numele de fata, CNPul mamei este acelasi, si nu ar trebui sa fie probleme, dar voiam sa stiu daca cineva a mai fost in situatia aceasta si a intanpinat/ sau nu, probleme
Ultima modificare: Marți, 15 August 2023
Ela87, utilizator
Pt ca aveti copilul minor( nu ati zis initial), nu puteti.
Ori dvs, ori copilul veti ramane acasă daca nu aveti timp sa scoateti un alt pasaport pana plecati.
Comunicarile de casatorie se trimit din oficiu, obligatoriu, pentru actualizarea Registrului National de Evidență a Persoanelor. De altfel, la schimbarea cartii de identitate doamna a prezentat si certificatul de casatorie. Deci stie...toata lumea care are nevoie sa stie. Pasaportul nu mai este valabil, nu mai purtați acel nume .


georgiana.td a scris:

Comunicarile de casatorie se trimit din oficiu, obligatoriu, pentru actualizarea Registrului National de Evidență a Persoanelor. De altfel, la schimbarea cartii de identitate doamna a prezentat si certificatul de casatorie. Deci stie...toata lumea care are nevoie sa stie. Pasaportul nu mai este valabil, nu mai purtați acel nume .


Intrebarea este daca mi se interzice sa calatoresc sau primesc amenda?

Alte discuții în legătură

Calatorie in strainatate cu pasaportul avut inainte de casatorie alesssandra13 alesssandra13 Urgent!!!! Urmeaza sa plec din tara (in Turcia mai exact) si am vechiul pasaport cu numele anterior casatoriei (care este valabil pana in martie 2016). Ma ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie si circulatia in strainatate a minorilor lizidesign lizidesign Buna ziua, Sant cetatean roman cu dubla cetatenie, la fel ca si cei 2 copii ai mei. Detinem, fiecare, pasapoarte individuale, pt ambele cetatenii. Pentru ... (vezi toată discuția)
Calatorie in strainatate imediat dupa casatorie malina1987 malina1987 Buna ziua, Luna viitoare ma voi casatori si la 2 zile distanta vreau sa plec in Turcia. Am fost zilele astea la Pasapoarte care mi au spus ca indicat ar fi ca ... (vezi toată discuția)