avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate sorindan24

Activitate sorindan24

Răspuns la discuția Solutii- prescriptie
Abia astazi am intrat in posesia documentelor saptamana urmatoare voi depune contestatie
Care este termenut de prescriptie pentru un dosar de executare daca creditul a fost facut in 2004 firma de recuperare a preluat creanta in 2012 si a ajuns la executor dosarul abia in 2016 la sfarsitul anului exista vreo sansa in instanta pentru prescriptue datorita timpului indelungat de la luarea creditului cedarea lui catre o firma de recuperare si implicit executarea
Buna ziua as vrea sa stiu daca este legal ca un operator in speta Apa canal Ilfov poate incasa taxa de canalizare-epurare stabilind o cantitate de 15 mc/luna atata timp cat apa potabila nu este pusa in functiune si folosesc apa de la un put din curte proprietate personala.Multumesc
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
A optat pentru varsta de 1 an si a incepun la data 01.11.2015 serviciul iar cel de al doilea copil se va naste pe undeva prin aprile sau incepulul lui mai 2016.
Am un copil de 8 luni si sotia a inceput serviciul de maxim o luna in conditiile in care copilu implinea 1 an in pe 20 aprilie 2016 iar de curand am aflat ca va mai veni inca un membru al familiei si in conditiile de fata ea nu mai poate beneficia de inca un cencediu neavand cele 12 luni lucrate.Intrebarea este daca pot lua eu la al 2-lea copil 2-3 luni si sa iau si pentru cea mica acea luna care trebuie sa o iau si eu,si am mai citit un comentariu ca se mai da ceva in plus finaciar la al 2-lea copil sau ca sa beneficiezi trebuie sa aiba continuitate un singur parinte.
da sunt intr-un caz similar
exista si psoibilitatea de a merge in instanta in care primaria refuza eliberarea autorizatiei
buna ziua ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi legate de o constructie realizata in anul 2012 fara autorizatie de constructie,pentru ca intentionez sa fac cadastru si intabulare si apoi o dezmembrare dar din cate am vazut ca si acte ar tebiu sa am autorizatia,mai este ceva de facut