avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate ella-nicolae

Activitate ella-nicolae

Discuție custodie copil
Buna ziua,

Sunt divortata din 2012, cand copilul avea 2 ani. In prezent copilul are 6 ani. De la divort si pana in prezent fostul sot a respectat programul de vizitare si a achitat lunar pensia alimentara. In ceea ce priveste restul obligatiilor parintesti nu au fost respectate de catre tata (educatie, timp liber, activitati extrascolare, medic, imbracaminte). Cat este copilul la el, nu petrec timp impreuna, doar stau in aceeasi casa, copilul fiind in grija bunicilor sau a matusii.
Am dorit sa mergem in vacanta in strainatate, dar tatal nu a fost de acord si ne-am chinuit 2 ani de zile sa obtin declaratia. Am deschis anul trecut actiune in instanta, unde am avut castig de cauza si tatal a fost "de acord" sa imi dea declaratie pentru a iesi cu copilul din tara.
In acest moment situatia mea financiara este destul de dificila in tara si imi este foarte greu sa ma descurc. As dori sa plec cu copilul in strainatate, pentru a putea oferi mai usor tot ce are nevoie si mult mai multe decat in momentul de fata...Am sprijin din partea membrilor familiei (locuinta si loc de munca asigurat). Tatal refuza categoric sa imi dea declaratia pentru a putea pleca cu copilul din tara pe perioada nedeterminata, desi m-am angajat sa ii achit eu transportul pentru a veni sa vada copilul pana la implinirea varstei de 14 ani. Dupa aceasta varsta voi suporta tot eu cheltuielile pentru a veni copilul in tara sa isi vada tatal. Sunt dispusa sa renunt si la pensia alimentara (desi este dreptul copilului) daca pot obtine acordul lui.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de demersurile pe care trebuie sa le urmez pentru a putea pleca cu copilul din tara si care sunt sansele de reusita in aceasta privinta.

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Am o salariata cu 2 contracte de munca. Functia de baza este la o societate si la mine are contract de munca cu timp partial de 2 ore/zi. Este insarcinata si trebuie sa intre in concediu pre-post natal.

1. Cum se procedeaza cu concediile de lauzie si cine le depune la CASMB pentru recuperarea sumelor?

2. Ce documente depune societatea cu CIM partial pentru recuperarea banilor de la FNUASS?

3. Pentru inregistrarea in Revisal, se suspenda CIM in momentul terminarii concediului de 126 zile si inceperii concediului de ingrijire copil (cum se procedeaza in mod normal)?


Multumesc anticipat pentru raspuns.