avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate v11

Activitate v11

Buna ziua,
Am realizat o emisiune la un canal TV la care am avut peste 50 de invitați. Înregistrările emisiunii pot fi vizualizate pe YouTube. După ieșirea emisiunii din grila Tv, am scris o carte în care am reprodus ceea ce am discutat cu invitații.
Pentru a publica cartea îmi trebuie acordul invitaților?
Menționez că această carte nu se va vinde, va fi oferită cadou invitaților și nu numai.
Trebuie să spun și că invitaților nu li s a solicitat nici un acord scris în momentul intrării în emisiune.
Mulțumesc.
Răspuns la discuția executare silita
Multumesc mult pentru raspuns!

Ca lucrurile nu se leaga am observat si eu.

Executorul in urma incetarii datoriei mi-a dat ca sfat sa trec si pe la banca (Garanti Bank) si sa ma interesz daca am datorii rezultate din aplicarea de dobanzi penalizatoare pentru ca spunea el daca nu merg o sa stau linistita pana cand o sa fiu din nou executatata pentru suma perceputa de banca ca penalitati la suma datorata.
Si ,da, am gasit aceasta suma ca fiind dobanda penalizatoare .

In hotararea judecatoreasca pe care eu am primit-o nu se fac referiri la dobanzi penalizatoare insa am regasit scrirea"se vor percepe dobanzi pana la achitarea sumei " in instiintarea catrea BEJ.

Oricum lucrurile stau asa : dupa achitarea sumei datorata in urma hotararii judecatoresti (6300 lei +cheltuieli de judecata la un credit pe un card de cumparaturi de 4500 lei sau 5400lei ) eu mai datorez bancii inca 3600 lei.
Va rog mult sa imi spuneti ce pot sa fac in continuare: achit aceasta suma sau astept?
Răspuns la discuția executare silita
Multumesc mult pentru raspuns!

Ca lucrurile nu se leaga am observat si eu.

Executorul in urma incetarii datoriei mi-a dat ca sfat sa trec si pe la banca (Garanti Bank) si sa ma interesz daca am datorii rezultate din aplicarea de dobanzi penalizatoare pentru ca spunea el daca nu merg o sa stau linistita pana cand o sa fiu din nou executatata pentru suma perceputa de banca ca penalitati la suma datorata.
Si ,da, am gasit aceasta suma ca fiind dobanda penalizatoare .

In hotararea judecatoreasca pe care eu am primit-o nu se fac referiri la dobanzi penalizatoare insa am regasit scrirea"se vor percepe dobanzi pana la achitarea sumei " in instiintarea catrea BEJ.

Oricum lucrurile stau asa : dupa achitarea sumei datorata in urma hotararii judecatoresti (6300 lei +cheltuieli de judecata la un credit pe un card de cumparaturi de 4500 lei sau 5400lei ) eu mai datorez bancii inca 3600 lei.
Va rog mult sa imi spuneti ce pot sa fac in continuare: achit aceasta suma sau astept?
Buna ziua.
In octombrie 2014 am fost executata silit pentru suma de 6300 lei (reprezentand contravaloarea primita pe un card de cumparaturi )de catre o banca printr-un executor judecatoresc care a pus poprire pe salariu.Timp de 1 an si 9 luni mai exact pana in iulie 2015 am platit lunar prin institutia unde lucrez sumele stabilite prin lege. In iulie 2015 am achitat integral suma datorata si am primit de la executor dovada ca poprirea inceteaza si nu mai am nici odatorie fata de acesta. Acelasi lucru am soliciat si bancii ,numai ca raspuns a fost ca fata de banca mai am datorii de 3600 lei penalizari la suma executata.
Intrebarea mea este:la o suma recuperata prin hotarare judecatoreasca banca are dreptul sa perceapa dobanzi penalizatoare pe toata durata recuperarii debitului?Multumesc!