avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate daniela1385

Activitate daniela1385

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc mult pt raspunsuri!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Data nasterii este 30 ian 2016 iar anterior nasterii aveam doar 5 luni stagiu de cotizare,restul de 7 luni le-am realizat dupa nasterea copilului
Buna ziua,as dori si eu o lamurire asupra unui aspect,am un copil in varsta de 1 an pentru care tatal a beneficiat de ccc si indemnizatie,in momentul de fata tatal doreste sa revina la munca si sa renunte la indemnizatie,intrebarea mea este daca as putea eu cere in continuare indemnizatie pentru perioada ramasa tinand cont ca am incetat raportul de munca in urma cu 1 luna jumatate iar din adeverinta cu stagiul de cotizare reiese ca am exact 12 luni lucrate in ultimii 2 ani, dar, dintre care in doua luni din cele 12 am timp partial.Multumesc!
Răspuns la discuția pensie de intretinere
Multumesc.Eu inteleg ca doar cu plangeri se rezolva dar problema e ca politia mi se pare ca o cam lungeste cu asteptarea,sunt 2 luni de la plangere in care nu s-a rezolvat nimic,mi se spune doar ca asteapta raspunsuri si atat.Totusi este o datorie acumulata de 2 ani.Nu exista nimic ce pot face sa grabesc procesul?
Buna seara,as dori si eu,va rog, sa ma indrumati referitor la o situatie:
*in urma cu 1 luna si jumatate am depus o plangere la politie impotriva fostului sot pentru neplata pensiei alimentare a copilului,pensie ce nu a mai platit+o de 2 ani pana in prezent.Specific ca nu este prima oara cand depun plangere ,iar de fiecare data doar platea cateva luni apoi se facea ca uita desi suma este derizorie(165 lei-luna).Problema mea este ca pare ca nimeni nu+l poate face sa plateasca,el nu vrea,politia nu+l poate obliga iar pana la judecata ni se lungesc urechile#-o si daca nu are nimic pe numele lui nu are ce executa,desi administreaya o firma personala nu are nimic trecut pe numele lui.Ce se poate face pentru a+l face sa plateasca si pentru a ne recupera restantele?Multumesc!
Discuție suspendare PFA
buna ziua,
as dori sa va intreb care este procedura suspendarii temporare al unui Pfa infiintat de 2 ani dar care nu a inregistrat nicio activitate , nu s-au depus declaratii si nici nu s-au platit darile conform deciziei de impunere.Specific ca doresc aceasta suspendare pentru a intra in ccc.Ma pot impiedica acele datorii sa suspend activitatea?Multumesc anticipat
Răspuns la discuția concediu prenatal
va multumesc frumos!
Răspuns la discuția concediu prenatal
nu eram in concediu la data incetarii contractului,in cazul acesta tot la cjas sa merg?imi cer scuze daca pun atatea intrebari
Răspuns la discuția concediu prenatal
intrebarea mea mai exact era unde depun actele pentru concediu prenatal caci am intrat deja in risc de sarcina iar la ultimul angajator s-a incheiat contractul pe 16 luna aceasta si nu vrea nici sa nu auda de concediu
Răspuns la discuția concediu prenatal
contractul a fost de la 16-07-2015 pana la 16.10.2015 iar inainte de acesta am avut 1 luna pauza iar anterior in acest an am fost angajata in perioada februarie-sfarsitul lunii mai dar cu 4 ore pe zi