Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

Buna seara,as dori si eu,va rog, sa ma indrumati referitor la o situatie:
*in urma cu 1 luna si jumatate am depus o plangere la politie impotriva fostului sot pentru neplata pensiei alimentare a copilului,pensie ce nu a mai platit+o de 2 ani pana in prezent.Specific ca nu este prima oara cand depun plangere ,iar de fiecare data doar platea cateva luni apoi se facea ca uita desi suma este derizorie(165 lei-luna).Problema mea este ca pare ca nimeni nu+l poate face sa plateasca,el nu vrea,politia nu+l poate obliga iar pana la judecata ni se lungesc urechile#-o si daca nu are nimic pe numele lui nu are ce executa,desi administreaya o firma personala nu are nimic trecut pe numele lui.Ce se poate face pentru a+l face sa plateasca si pentru a ne recupera restantele?Multumesc!
Daca asa l-ati mai facut sa mai plateasca ceva, continuati cu plangeri penale si pe mai departe.
Multumesc.Eu inteleg ca doar cu plangeri se rezolva dar problema e ca politia mi se pare ca o cam lungeste cu asteptarea,sunt 2 luni de la plangere in care nu s-a rezolvat nimic,mi se spune doar ca asteapta raspunsuri si atat.Totusi este o datorie acumulata de 2 ani.Nu exista nimic ce pot face sa grabesc procesul?