avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate ChiAndreea

Activitate ChiAndreea

Buna ziua,

In data de 05.08.2016 am primit de la o firma de dezmembrari din Arad, un colet cu o portiera de masina cu un colt deteriorat.

Expeditorul spune ca el a ambalat-o corespunzator si ca este vina transportatorului.
Transportatorul local (reprezentantul Fan Curier) spune ca este vina expeditorului ca nu a fost ambalata corespunzator.

Va rog sa imi spuneti cum ar trebuii sa procedez in aceasta situatie deoarece eu ca si cumparator nu am nici o vina nici daca nu a fost ambalata corespunzator, nici daca nu a fost transportata corespunzator.
Mentionez ca cei de la curier nu au vrut sa imi primeasca nici macar o cerere de sesizare a problemei iar vanzatorul a zis ca el nu are ce sa imi faca si nici nu vrea sa primeasca inapoi produsul si sa imi ramburseze banii.

Astept raspuns cat mai repede. Multumesc anticipat!
Buna ziua, am o fetita de un an si o luna si ma aflu in concediu de crestere copil pana la varsta de 2 ani. Deci la anul in martie ar trebuii sa ma intorc la munca. Intrebarea mea este daca pana la acea data voi ramane insarcinata si se va si naste al doilea copil poate opta tatal pentru concediu de crestere copil sau sunt obligata eu sa continui concediul si pentru al doilea? Mentionez faptul ca vrem sa optam pentru aceasta varianta (sa intre sotul in concediu de crestere) deoarece are salariul mai mare. Practic eu sa termin concediul de crestere pentru primul copil (dupa nasterea celui de-al doilea) dar pentru cel de al doilea sa intre sotul in concediu si apoi la data la care eu va trebuii sa ma reintorc la munca sa prezint angajatorului cererea de demisie pentru a-mi cauta un loc mai bine platit. Sau daca raman insarcinata in timpul concediului de crestere iar copilul se va naste dupa terminarea acestuia se poate ca in perioada in care sunt insarcinata sa imi dau demisia si apoi dupa ce se naste si cel de al doilea copil sa intre tatal in concediu? Multumesc anticipat!
Buna ziua, momentan ma aflu in CCC din data de 1.06.2015 pana la varsta de 2 ani a celei mici adica pana la data de 19.04.2017 ne dorim ca in anul 2017 sa avem si al doilea copil. In aceasta situatia vreau sa stiu daca in cazul in care al doilea copil se va naste dupa terminarea CCC1 am dreptul sa intru in Concediu de maternitate (prenatal sau postnatal in functie de cum va fii cazul) daca voi fii deja insarcinata? Adica ex: daca la 19.04.2017 voi avea 7 luni de sarcina pot intra in continuare in concediu de maternitate si apoi in cel de crestere iar? Multumesc anticipat!