Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate pentru al doilea copil

Buna ziua, momentan ma aflu in CCC din data de 1.06.2015 pana la varsta de 2 ani a celei mici adica pana la data de 19.04.2017 ne dorim ca in anul 2017 sa avem si al doilea copil. In aceasta situatia vreau sa stiu daca in cazul in care al doilea copil se va naste dupa terminarea CCC1 am dreptul sa intru in Concediu de maternitate (prenatal sau postnatal in functie de cum va fii cazul) daca voi fii deja insarcinata? Adica ex: daca la 19.04.2017 voi avea 7 luni de sarcina pot intra in continuare in concediu de maternitate si apoi in cel de crestere iar? Multumesc anticipat!
1. Dupa ce se termina CCC1 veti relua activitatea si in prima zi de munca prezentati angajatorului certificatul medical de concediu de maternitate.

2. Dupa concediul de maternitate veti putea solicita CCC2.