avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate silepop

Activitate silepop

Bună ziua. Eu am locuit până în 2015 într-un apartament apoi mi-am cumpărat o casă, păstrând apartamentul în care actualmente locuiește un chiriaș. Casa e în aceeași localitate cu apartamentul. Am omis (nici nu știam că trebuie) să schimb domiciliul și pe talonul mașinii. Așa se face în data de 17.04.2019 trecută a venit chiriașul cu un plic ce sosise la 3 aprilie 2019, prin care eram înștiințat că am primit o amendă deoarece am circulat în data de 11 decembrie 2018 cu mașina, neavând rovinietă în momentul respectiv. Întrebarea mea este dacă s-a prescris amenda, deoarece de la data comiterii contravenției (11.12.2018) până când am intrat efectiv în posesia procesului verbal (la data de 17.04.2019 când am și aflat de amendă, iar procesul verbal a fost încheiat la data de 12.03.2019) au trecut mai bine de 4 luni. Menționez și faptul că chiriașul care mi-a adus PV-ul locuiește sporadic acolo, astfel că pe plic mai era atașat un alt proces verbal prin care se stipulează că imputernicitul CNAIR mi-ar fi înmânat la data de 03.04.2019 plicul cu amenda, în prezența unui martor a cărui semnătură apare pe acest proces verbal. Repet, mie nu mi s-a înmânat plicul atunci, nu de către acel împuternicit și nici semnătura mea nu apare pe acest proces verbal (n-avea cum devreme ce nu mi-a fost înmânat). În plus, când am primit efectiv plicul, se terminase si perioada în care puteam plăti amenda la jumătate (125 de lei). Acum va trebui să achit 250 de lei sau s-a prescris? Multumesc!
Discuție Taxa auto
Buna. Taxa auto e un subiect care interesează zilele astea pe multă lume. Mă interesează și pe mine deoarece sunt posesorul unui autoturism achiziționat în 2010, din show room, deci nou nouț, este euro 4 și, ca toată lumea, am plătit taxa de poluare de aproape 1000 de euro. Am dat statul în judecată acum 3 ani, dar nu am reușit să recuperez taxa, comunicându-ni-se că mașinile noi nu beneficiază de exceptare de la plata acestei taxe. Întrebarea mea este dacă în condițiile actuale aș putea beneficia de rambursarea acestei taxe. Mulțumesc frumos.