avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Bună ziua. Eu am locuit până în 2015 într-un apartament apoi mi-am cumpărat o casă, păstrând apartamentul în care actualmente locuiește un chiriaș. Casa e în aceeași localitate cu apartamentul. Am omis (nici nu știam că trebuie) să schimb domiciliul și pe talonul mașinii. Așa se face în data de 17.04.2019 trecută a venit chiriașul cu un plic ce sosise la 3 aprilie 2019, prin care eram înștiințat că am primit o amendă deoarece am circulat în data de 11 decembrie 2018 cu mașina, neavând rovinietă în momentul respectiv. Întrebarea mea este dacă s-a prescris amenda, deoarece de la data comiterii contravenției (11.12.2018) până când am intrat efectiv în posesia procesului verbal (la data de 17.04.2019 când am și aflat de amendă, iar procesul verbal a fost încheiat la data de 12.03.2019) au trecut mai bine de 4 luni. Menționez și faptul că chiriașul care mi-a adus PV-ul locuiește sporadic acolo, astfel că pe plic mai era atașat un alt proces verbal prin care se stipulează că imputernicitul CNAIR mi-ar fi înmânat la data de 03.04.2019 plicul cu amenda, în prezența unui martor a cărui semnătură apare pe acest proces verbal. Repet, mie nu mi s-a înmânat plicul atunci, nu de către acel împuternicit și nici semnătura mea nu apare pe acest proces verbal (n-avea cum devreme ce nu mi-a fost înmânat). În plus, când am primit efectiv plicul, se terminase si perioada în care puteam plăti amenda la jumătate (125 de lei). Acum va trebui să achit 250 de lei sau s-a prescris? Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2019
silepop, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 06:02, 20 Aprilie 2019
Termenul de prescriere de 4 luni se calculeaza intre data savirsirii faptei si data aplicarii sanctiunii contraventionale, care este aceeasi cu data intocmirii PV de contraventie. Termenul nu a fost depasit ( 11.12.2018 - 12.03.2019 = 3 luni).
PV trebuie comunicat in maxim 2 luni contravenientului, deci s-ar prescrie incepind cu 13.05.2019.
Acum trebuie sa achitati 250RON.
Temeiul legal il gasiti aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitate plata rovigneta benemarin benemarin Am primit azi 4.04.2019 proces verbal pentru amenda lipsa rovigneta la data de 11.12.2018. Procesul verbal este intocmit in data de 12.03.2019 si a ajuns la ... (vezi toată discuția)
Rovinieta primita dupa 1.4luni cosmindaniel cosmindaniel Buna ziua, daca in Dec 2017 am fost surprins de camere fara rovinieta, PVCC sa emis in data de 30.01.2018, dar acesta nu mi sa transmis oficial, ci a ajuns la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat ... Legal1228 Legal1228 Buna ziua! Am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat complet ca a expirat) la 3 luni si cateva zile de la data faptei. In lege spune ca procesul ... (vezi toată discuția)