avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate angelicamihaela

Activitate angelicamihaela

Este un credit pt nevoi personale nu am girat cu nimic exista o lege care prevede executarea silita daca nu ai girat cu niciun bun?Daca este o lege imi puteti spune care este si din ce an este activa?
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
Sunt somera din Dec 2015 si am un credit la banca din 2011si un descoperit de card de salariu de 3500 de lei transformat in credit deoarece nu au mai fost vrati bani in contul de salariu 3 luni consecutiv.Mentionez ca,creditul bancar este pentru nevoi personale fara girant si fara garantii decat salariul din 2011.Am primit notificare de la Directia de recuperare a creditelor precum ca am o intarziere la plata de 65 de zile si daca nr de zile de restanta depaseste 90 zile Asigurarea complexa atasata creditului meu inceteaza.Deci nu am inteles nimic ce cu asigurarea asta si ce se poate intampla pe mai departe avand in vedere ca eu tot somera sunt si tot nu am de unde sa achit deocamdata datoria catre banca?
Răspuns la discuția angajator in insolventa
Multumesc frumos pt informatii.

O zi buna
Răspuns la discuția angajator in insolventa
Buna dimineata,

Numele angajatorului este S,C.Interagro SRL Zimnicea jud Teleorman.

Multumesc
Răspuns la discuția angajator in insolventa
Buna dimineata,

Am citit raspunsul Dvs dar nu stiu cum sa iau legatura cu administratorul judiciar si nici nu stiu cine e.Firma se afla in alt judet decat cel de resedinta si chiar daca dau telefon sub nicio forma nu o sa vrea nimeni sa comunice si sa-mi dea detalii deoarece i-am reclamat de doua ori anul trecut odata la CAS pt neplata concediilor medicale si la ITM pt neplata salariului pe 3 luni.
Deci , daca este si o alta alternativa?

Multumesc
Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste situatia mea cu privire la nerecuperare salariului aferent celor 20 de zile lucratoare de preaviz.
Incepand cu data de 02.11.2015 am primit o notificare de la angajator precum ca
incepand cu acea data intru in preaviz datorita faptului ca societatea traverseaza o perioada mai dificila, etc.Am efectuat acele 20 de zile, contractul meu de munca supendandu-se cu data de 02.12.2015.Nu mi-a fost platit preavizul asa ca pe data de 02.02.2016 am sesizat I.T.M-ul,am primit raspuns la sesizare pe data de 17.02.2016 precum, ca, angajatorul incepand cu data de 02.02.2016 a intrat in insolventa asa ca nu v-a putea plati niciun fel de datorie nascuta anterior insolventei.
In incheierea raspunsului de la ITM sunt sfatuita daca ma consider prejudiciata sa ma adresez instantei judecatoresti competente.
Intrebare care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez de aici incolo si sansele de a-mi recupera salariul fiind o actiune individuala?
Si nu inteleg ei imi datoreaza drepturi salariale din 2015 ce legatura are acest fapt cu insolventa din 2016?
Buna dimineata,

Intrbarea mea este ,daca ai avut contract cu o firma din alt oras decat cel de resedinta si toate darile catre stat au fost oprite in orasul de unde era firma imi trebuie acte in plus ca sa iau somaj in orasul de resedinta(decat cele enumerate pe site)?
Buna ziua
Intrbarea mea este daca are vreo importanta ca am fost angajata timp de 5 ani in alt oras si am avut locul de munca in cel de resedinta este o procedura in plus fata de cea eplicata pe site in ceea ce priveste actele are trebuiesc depuse la ANOFM?Actele de somaj se depun banuiesc in orasul de resedinta nu?chiar daca toate retinerile din salariu s-au efectuat in orasul angajatorului?

Multumesc