avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator321

Activitate utilizator321

Multumesc pentru raspuns.
Intreb, deoarece angajatorul meu are sediul social in alt oras si atunci cand am depus dosarul pentru obtinerea indemnizatiei de crestere copil, din aceasta cauza, mi s-a solicitat un document de la Casa de Pensii a respectivului oras. O adeverinta cu stagiu de cotizare.
In adeverinta asta, ca si venit realizat lunar este trecut salariul brut (245 ron), dar pentru lunile de concediu medical pre natal, 2 la numar, apare intr-o coloana alaturata (denumita cuantum prestatii asigurari sociale) suma de 845 de ron. Un contabil mi-a spus ca asta este suma care mi se cuvine de la stat pt concediu prenatal, din care se retine CAS. Angajatorul spune ca nu este asa. Am mai avut, pe langa jobul asta, diverse conventii civile pt care, evident am plait taxe si impozite, inclusiv la sanatate. Se cumuleaza cumva? Sunt total debusolata si nu inteleg care este realitatea de fapt. Aveti idee ce este acea suma de 845 ron? Multumesc tare mult.
Buna ziua,

Daca o gravida este angajata cu fractie de norma de 2h, si are un salariu brut de 245 ron pe luna, cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul medical pre si postnatal? Exista cumva un plafon minim al indemnizatiei concediului medical de maternitate, in cazul salariilor foarte foarte mici? Multumesc frumos pentru raspuns!