avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate enikos66

Activitate enikos66

Buna ziua!
Am cerut o adeverinta de salariul net pe luniile iunie,iulie si august.
Suma neta nu estye egala cu banii virati in cont(difera cu 15-16 lei).
L-am intrebat pe sefa mea,raspunsul ei a fost:este cotizatia de sindicat,care intra in salariul net,dar se vireaza catre sindicat si nu pe card!
In luna februarie am cerut o adeverinta despre salariul net,pt luniile octombrie,noiembrie si decembrie,si sumele au fost egale (venitul net cu suma virata).
Intrebarea mea este:cotizatia se vireaza din salariul brut sau net?
Salariul net nu este egal cu banii primiti in cont sau in mina?
OUG 19/2020
Am facut autorecenzarea online,am si dovada.Unde s-au la cine pot apela,pt ca angajatorul sustine,ca nu e valabil si pt noi!
Buna ziua! Vreau sa inscriu copilul aflat in plasament in familie,la bursa de studiu.Alocatia si banii pt plasament primim in cont bancar.Langa cerere trebuie sa depunem cupoanele.Intreberea mea este:daca imprim din contul meu bancar si depun linga cerer e de ajuns?Am depus hirtiile pt sotul meu pt pensia anticipata la sfirsitul lunii noiembrie.Se cere adeverinta cu salariul net de la 01.10.2021-31.12.2021.O sa fie de ajuns pt lunile octombrie,noiembrie?
Buna ziua! Cind inra in vigoare legea de pensionare pentru mamele cu trei s-au mai multi copii?
Copii in plasament se ia in considerare?
Buna ziua!
Sunt angajata la Allsys Energy,detasata pana la 31.07.2021la SERV H.R.INTEGRAL SRL.
A-si dorii sa intreb,daca am dreptul sa particip la greva japoneza initializat de colegii mei,angajati la Allsys,si sa cer marirea salariului si drepturile pe care ni s-au luat?
Discuție ani de vechime
se mai poate cumpara anii ce imi lipsesc din vechime?
AM DOI COPII MINORI IN PLASAMENT(3-8 ANI),SUNT TRECUTI IN CARTEA DE MUNCA,SI ASI DORII SA VA INTREB DACA AU DREPTUL LA BANII DE CRACIUN(150 RON) DE LA FIMA LA CARE SUNT ANGAJATA?
Pot devein parinte oficial cu salariu(ce suma),daca pierd locul de munca?(dupa copii plasati in familie)
O sa mi se retraga banii pt plasament daca primesc salariu ca parinte?
Mam nacut in 1966.10.29.
Am doi copii,si din ianuarie 2015 cresc doi copii ,care sunt plasati la familia mea.
A-si dori sa va intreb cind ma pot pensiona,si daca primesc ani in plus dupa copii aflati la mine in plasament