Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Buna ziua! Am cerut o adeverinta de salariul net pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Buna ziua! Am cerut o adeverinta de salariul net pe luniile iunie,iulie ...

Buna ziua!
Am cerut o adeverinta de salariul net pe luniile iunie,iulie si august.
Suma neta nu estye egala cu banii virati in cont(difera cu 15-16 lei).
L-am intrebat pe sefa mea,raspunsul ei a fost:este cotizatia de sindicat,care intra in salariul net,dar se vireaza catre sindicat si nu pe card!
In luna februarie am cerut o adeverinta despre salariul net,pt luniile octombrie,noiembrie si decembrie,si sumele au fost egale (venitul net cu suma virata).
Intrebarea mea este:cotizatia se vireaza din salariul brut sau net?
Salariul net nu este egal cu banii primiti in cont sau in mina?
Salariul net = cat primesti fizic (cash sau card).
Aveti fluturas de salariu pentru acele luni? Daca nu atunci se poate solicita si acolo se vor vedea toate sumele defalcate (iar inainte de salariul net trebuie sa apara contributia la sindicat).