avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate andra1299

Activitate andra1299

Răspuns la discuția Scurire de impozit

Da,este imbunatatire
ynocentta a scris:

Este vorba despre imbunatatire la casa sau la apartament in imobil de locuit in comun?

Buna ziua,am si eu o intrebare.. Anul trecut am pus termopane in toata casa, am cheltuit in jur de 3000 de euro. Am auzit ca pot fi scutita,timp de 7 ani de la impozitul pe casa..... Daca este adevarat,imi puteti spune ce acte sunt necesare ? Va multumesc, o zi buna.
Care este diferenta? Multumesc
Buna ziua, sora mea a fost diagnosticata cu schizofrenie cronica si este in posesul unui certificat de handicap de tip psihic,grav pe 2 ani.Eu vreau sa fac cerere sa devin curatorul(tutore),reprezentantul legal al ei.Va ro sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat si daca ma poate reprezenta un avocat in absenta mea.Poate altcineva in afara de mine (sora) sa ceara aceste drepturi fara aprobarea mea?Mama,tata sunt morti...
Răspuns la discuția Iesire din copropietate
Buna ziua,din pacate sora nu este de acord,de acee vreau sa apelez la instanta....dar nimeni nu imi spune da este vorba de 1 an,2 sau mai mmulti...
Buna ziua,eu vreau sa cer iesirea din copropietatea unui apartament mostenit impreuna cu sora mea .Eu sunt de acord sa_i platesc sorei mele partea care i se cuvine.Stie cineva sa-mi spuna cam cat poate sa dureze un asemenea proces si ce costuri sunt(aproximativ)? multumesc
Răspuns la discuția Iesire din coproprietate
Buna ziua,ce costuri(aproximativ) sunt pentru un asemenea proces,pentru iesire din copropietate?cat dureaza un asemenea proces ? Un an,doi,trei.....?
Si hotararea judecatoreasca cine o decide ? Copilul,poste sa -l cheme PE tata in instanta ?
Si daca o punem sa semneze un act in fata unui avocat,un act legal,prin care declara ca daca testul este pozitiv nu are nici o pretentie,nici de la tata,sotia si copilul(in acest caz sora vitrega ) atat timp cat ei sunt in viata si chiar dupa moarte? Se poate ?
Pretentii in sens de mosteniri
Buna ziua,sotul meu a aflat de ceva timp de existenta unui copil,un copil care acum are 24 de ani si care afirma ca sotul meu ar fi TATAL! Sotul a decis sa faca testul DNA....intrebarea noastra este :daca testul este pozitiv,daca este adevarat ca este adevaratul tata al copilului,ce consecinte sunt ? Aceasta persoana,care acum are 24 de ani a spus ca nu are pretentii la nimic....doar sa fie cu constiinta inpacata.....