Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Curatelă, interdicție și/sau tutelă? Care sunt ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Curatelă, interdicție și/sau tutelă? Care sunt pașii de urmat în cazul unui bolnav de schizofrenie?

Buna ziua, sora mea a fost diagnosticata cu schizofrenie cronica si este in posesul unui certificat de handicap de tip psihic,grav pe 2 ani.Eu vreau sa fac cerere sa devin curatorul(tutore),reprezentantul legal al ei.Va ro sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat si daca ma poate reprezenta un avocat in absenta mea.Poate altcineva in afara de mine (sora) sa ceara aceste drepturi fara aprobarea mea?Mama,tata sunt morti...
Manuela Rășină, administrator
De ce vreți să absentați la un asemenea proces`?
Dacă sora se prezintă în Instanță și cere judecătorului respingerea acțiunii, pe motiv că ea nu dorește să fie pusă nici sub curatelă, și nici interzisă judecătorește`?!
`
Vedeți ce și cum cereți, că a fi CURATOR și a fi TUTORE nu sunt sinonime. Sunt lucruri diferite.
Care este diferenta? Multumesc
Curatorul este pus cu acceptul persoanei puse sub curatelă cu scopul ai ai reprezenta și apăra interesele, pe când tutorele este persoana pusă pentru a supraveghea, proteja și îngriji un adult fără discernământ, care a fost pus sub interdicție de o Instanță de judecată.
Schizofrenia (controlata medicamentos) nu este neaparat un diagnostic care sa implice pierderea discernamantului si implicit punerea sub interdictie prin numirea unui tutore.

In functie de starea mentala concreta, de constatarile medicilor si de evolutia lucrurilor se decide daca vorbim de un curator (acolo e necesar consimtamantul bolnavului) sau de un tutore (care sa o reprezinte practic pe cea bolnava in situatiile de zi cu zi).