avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate Marcel_

Activitate Marcel_

Inca nu m-am lamurit pana acum.....daca un angajat este informat si ia la cunostiinta faptul ca este monitorizat traficul de retea si web......este posibil dupa acceasta etapa sa ii instalezi diverse softuri (keylogger, printscreen-uri, etc) fara nici o alta consecinta legala pentru a-l monitoriza ? Adica el a semnat ca a luat la cunostiinta....si atunci nu ar trebui sa te impiedice nimica.......sa il monitorizezi non-stop......
Multumesc pentru sfaturile tehnice Lau179...o sa le pun in aplicare...dar se problema ca de fiecare data am implementat masuri care ulterior au fost depasite de respectiva colega...de nenumarate ori....solutii mai sunt.....m-am mai gandit....dar as vrea sa stiu la momentul actual ....cat este de legal monitorizarea....si ce sa fac in continuare dpdv legal....ca sa nu ma "frig"
Referitor la raspunsul dat de catalex.....reteaua este foarte bine pusa la punct....am si facut un audit it....si nu au fost nereguli......sistemele sunt actualizate la zi, serverele, dispozitive firewall-uri, etc, AD bine configurat si acces restrictionat Cand ai pe cineva care stie foarte bine programare (colega) lucrand timp indelungat si laudandu-se cu virusi creati si "spart calculatoare" .....care nu sunt detectati de antivirusi sau alte software ....altfel se vad lucrurile...nu ?
Referitor la "honeypot" am auzit de concept....si suna interesant....dar as dori mai multe detalii.....legate si de softuri monitorizare acelui PC sau sugestii....avand in vedere cu ceea ce ma confrunt..poate discutam pe privat....
Referitor la raspunsul lui avocat_lasco mie nu este decizia mea ce se intampla ulterior, fiind in seama conducerii. Acum daca ar fi dupa bine....as izola-o din retea complet pe colega si monitorizata non stop, nu as dao afara...avand in vedere cat de greu se gaseste un servici
Referitor la soft...este gratuit, oricine poate sa il foloseasca....nu este mentionat nimic legat de persoane juridice....pe pagina lor web. Acum...daca vrei sa afli adevarul despre activitatea unui PC ....trebuie sa folosesti un soft cat mai stealth, nedetectabil....pentru a nu fi descoperit.....astfel....exista sansa poate sa fie descoperit.....si nu mai obtii rezultatele corecte.....
Referitor la dovezi, in cazul meu, nu se pune problema daca altcineva a utilizat calculatorul. Este foarte clar cine a utilizat PC -ul

Referitor la monitorizarea unui calculator al unui angajat....in cazul meu in speta....daca respectiva a accesat neautorizat mai multe calculatoare, perturband activitatea si accesand documente confidentiale, etc, ....maine .....daca colega ar fi informata ca este monitorizata....sa zicem ca s-ar opri. Cum as mai putea ulterior sa gasesc dovezi compromitatoare daca raul s-a facut deja ??? Sa inchid "ochii" ? O a doua varianta este ca dupa informarea angajatului.....este ok sa ii pun la PC softuri care sa inregistreze toata activitatea de la calculator fara nici o alta problema ulterioara si fara retinere ???? Softuri peste softuri, keyoggere, etc . Este legal dupa accea ??? Poate sa mai zica cineva ceva ?? Mai ales ca pot sa zic ca PC-ul mi se pare suspect.....nu ?? Si este calculatorul de serviciu....nu cel personal...+ ca angajatul a luat la cunostiinta ca este monitorizata activitatea lui.....
Referitor la colega care face probleme, am vrut sa spun in e-mailul anterior ca a lucrat pe postul de administrator de sistem in trecut, acum fiind intr-o alta functie, avand o vasta experienta IT. Acum, privitor la e-mail/adresa prin care solicit aprobarea monitorizarii PC-ului cu probleme ale colegei de catre conducere, s-ar mai lua in considerare acum daca l-as face, ca si act, daca deja eu am facut referatele in trecut si am prezentat printscreenuri si alte dovezi cu activitatea desfasurata? Nu ar fi trebuit sa fie inainte facut e-mailul/adresa si apoi mentionate referatele ?
Oricum verbal am avut si am acceputul conducerii....de mult timp pentru a o monitoriza.....Sa inteleg ca fara aceasta aprobare eu nu as avea o "aparare" foarte buna ?
In Regulamentul de ordine interioara sunt mentionate clar ceea ce nu are voie sa faca fiecare angajat, neffind stipulat ca angajatul nu poate folosi computerul decat potrivit scopului si activitatii companiei respective (au posibilitatea sa viziteze navigheze pe internet, etc). Persoana respectiva are un istoric in spate negativ, privitor la utilizarea calculatorului (virusi, etc). Momentan nu am reusit sa obtin dovezile foarte clare (gen prinscreen, log-uri etc) care sa indice accesul neautorizat la alte calculatoare, fiind foarte multe indirecte care conduc spre aceasta persoana.(colega este la un nivel foarte avansat d.p.d.v. tehnic, lucrand in functia de administrator de retea - banuiala mea este ca accesul se realizeaza cu ajutorul unui virus-troian, nedetectabil). Nelamurirea mea este daca m-ar da in judecata eu m-as putea apara prin referatele care le-am facut pana acum, prin care am adus la cunostiinta conducerii problemele de securitate IT semnalate la PC-ul colegii si cu ajutorul regulamentului IT interior. Desi nu este stipulat la ora actuala si evident nu s-a semnat de nimeni faptul ca PC-urile sunt monitorizate permanent as dori sa stiu daca este o conditie esentiala pentru investigarea ulterioara a calculatorului colegei cu ajutorul programelor care inregistreaza absolut toata activatea unui PC si a altor calculatoare care ar avea probleme.
Mutumesc anticipat pentru raspuns !
Ea se conecteaza neautorizat de la calculatorul de serviciu la alte calculatoare de serviciu ale altor colegi, sabotand lucrul la calculator ale celorlalti. Doream sa obtin aceasta dovada. Avand in vedere ca una dintre responsabilitatile administratorului de retea este si cea a asigurarii securitatii retelei, este ok monitorizarea PC-ului de serviciu, prin orice metoda, daca exista suspiciuni privind modul de utilizare ?
Doream sa aflu daca se conecteaza neautorizat la alte pc-uri ale colegilor, fiind interzis prin regulament
Buna ziua !

Am o nelmaurire legata de monitorizarea unui calculator. Sunt un administrator de retea la o firma si am o colega la a carui calculator am tot gasit probleme legate de virusi, fiind nevoit sa reinstalez sistemul de operare si care reuseste sa se conecteze neautorizat la alte PC-uri, are trafic foarte mare, etc. Pentru a investiga aceste probleme am folosit un soft care sa monitorizeze pe calculatorul de serviciu al colegei absolut orice actiune este intreprinsa, cu poze facute la intervale de timp, website-uri, etc. As dori sa stiu daca este legal, avand in vedere ca nu i s-a adus la cunostiinta ca echipamentul (PC-ul) va fi monitorizat, nesemnand nici un act. Scopul acestei monitorizari a fost depistarea modului cum reuseste sa se conecteze la alte PC-uri, valorile traficului realizat, etc. Multumesc anticipat