avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate peter8819

Activitate peter8819

Buna ziua, acum 35 de ani parintii mei au cumparat un teren, au dat banii dar nu au facut nici-o hartie sau act de vanzare-cumparare.
Ei au platit taxele pe pamantul acela timp de 35 de ani pe numele lu tata.(avem toate documentele de la primaria ca a fost platita taxa impozitul pe tatal meuDorim sa rezolvam terenul ala sa vina pe numele tatalui meu.Noi avem dreptul sa punem terenul ala legal pe tata???si daca da fara ei* putem rezolva??
Intrebarea mea. De la cine a cumparat terenul auma de 35 de ani ,poate sa cere inapoi terenul?Ei poate sa atace pe noi cumva- ca terenul respectiv nu e pe numele talalui nostru ci pe tatal lor?
-*ei tatal lor a murit de mult si au ramas copii *vro 5 frati)cine sunt plecati in SUA in alte parti ale lumii...
Multumesc
Buna.Asi avea si eu o intrebare.
Am sub 30 ani si m-am gandit ca sa deschid o firma mica(brutarie)
Deja in familie exista o brutarie cu 9 lucratori.Fiindca brutaria existenta nu este platitor de tva multi clienti(ABC) nu vrea sa primeasca produsele ..motivul (firma neplatitor de tva)
Am citit niste articole despre start up nation 2018 mai ales daca sunt sub 35 de ani poate merita....
●daca imi deschid o brutarie tot acolo unde deja exista dar sub alt nume si brutaria noua inregistrez ca platitor de tva ce sansa o sa am ... datimi niste sfaturi daca merita firma cu platitor de tva + cu startup nation 2018 am ceva sansa ca sa deschid o afecere ca sa ajung cu produsele acolo unde acuma nu ...??
Multumesc pt raspuns.
Mai am o singura intrebare.
Dacu am foat angajat la doua firma indemnizatie se calculeaza dupa ambele firma(adica castig total)sau numai la care am fost cu program "normal" 10 ore la una 2 ore la celalalt)
Buna!
Eu sunt angajat la doua firma la una cu 10 ore la celalalt cu 2 ore.
Primesc salar brut intre 2000 si 3000 nevasta mea e angajata la 4 ore si ea primeste brut cam 1200,.
Intrebarea:- atata asi primi si eu indemnizatie pentru cresterea copilului ca si ea daca de exemplu eu asi intra in concendiu ( 2 ani)???
Multumesc!!
Asta e buna intrebare.
Noi adica firma e specializata mai exact pe vigneta langa asta cine plateste vigneta cu alti bani decat lei dam bon de exhcange,
Eu vreau sa aflu mai exact ca ce drepturi avem in situatie de asta.
Daca cineva dintre noi se duce in concediu noi trebuie sa lucram in locul lui plus ture... si mi se pare ca asta nu e normala..
Da avem 2 contracte una pe exchange una pe vigneta.
Am si trecut ca pe exchange scrie 2 ore pe celalalt 8 ore
Buna!
Unde firma la care lucrez are parte de exchange si parte cu vignete.
Sunt angajat cu 2 ore la exchange si 8 la exchange.
Spuneti-mi asta e legal sau ???
Buna!
Asi avea si eu o intrebare pe care va rog sa ma ajutati.
Suntem angajat la un EXCHANGE si lucram in 4 ture.12/24-12/48
In cazul nostru daca cineva dintre noi vrea sa mearga in concediu ,noi trebuie sa inlocuim colegul , si facem ture 12/24-12/24 pana cand revine din concediu.De multe ori asta inseamna ca iese mai mult de 48 de ore saptamanal.
Intrebarea mea e ca : 1- e legal treaba asta ca eu lucrez in cazul asta mai mult de 48 de ore pe saptamana?
2-cum se calculeaza salarul in cazul asta
3-daca pica si sarbatorile + veekendul cum ar trebui proceda ??
Va multumesc si astept raspunsul
Buna.Langa casa am mai construit inca doua camere si acuma de la primaria (trebuia sa cer)am primit un certificat de urbanism in scopul intrare in legalitate proiect modificator casa de locuit.
Am o lista si trebuie sa fac un dosar cu toate documentatile:-Inspectoraatul de stat in constructii
-referat de expertiza tehnica pentru securitate la incendiu si un referat de expertiza tehnica pentru rezistenta mecanica si stabilitate
Intrebarea mea este cam cat ar costa asta tot si daca cunoasteti pe cineva in jud Bihor care poate sa ma ajuta ca sa rezolv toate chestiile multumesc,
Buna! Am si eu o problema daca puteti sa ma ajutati.
Am cumparat un teren cu o fundatie cu tot proiectul gata facuta.
Eu dupa ce am platit si am rezolvat transcrierea am inceput sa construiesc casa si am mai construit doua camere langa casa ce numai apare pe proiect.
Casa e 80 % gata.Care este procedura ca sa pot termina casa legal? fara amenda si etc??