avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate popescuteo

Activitate popescuteo

buna ziua,
astazi am fost la Registrul comertului sa declar activitate la terti pt cod caen 4791( comert prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, si sa declar activitate de birou la sediu social.
mentionez ca am un magazin online pt care am abonament cu o firma de mentenanta si intretinere site, care imi efectueaza toate operatiunile in magazinul online.
dna de la ghiseu m-a intrebat insinuant daca sunt sigura ca vreau acest lucru pe acest cod caen. I-am spus ca da si am intrebat-o daca e vreo problema. Dna mi-a spus ca nu completeaza dansa cu mine acum actele (desi tot cu o doamna de la Completari acte facuse asta, eu i-am spus acesteia ce doresc). M-a intrebat de trei ori de m-a luat frigul. Am intrebat-o de ce si tot mi-a spus ca daca sunt sigura ca asa vreau atunci asa e... oricum parca o lua si rasul nu stiu daca era de prea mult program sau de oboseala...Mi s-a parut un pic amenintator si chiar ma gandeam ce o fi rau ca mai ca imi venea sa imi retrag actele si sa plec.
Intrebarea mea este daca acest lucru este in regula sau chiar e vreo problema toata treaba..
a fost executat silit de banca si vandut prin executor judecatoresc, fiind la al doilea cumparator deja. Am solicitat sa ni se arate cum a fost vandut apartamentul dar ni se spune ca nu mai avem ce face trebuie sa platim ca si-a luat banca banii... De ce noi? ceilalti proprietari si nu administratorul (care a demisionat si el) care nu a luat masuri de executare a hotararilor?
Buna ziua,
suntem un grup de 10-11 proprietari care nu dorim sa platim un debit creat la unul din apartamentele blocului.
Proprietarul cu debitul a fost dat in judecata si pe numele lui sunt doua hotarari definitive pe care nu le-a dat nimeni spre executie, apartanmentul a fost vandut. Administratorul a facut lista cu persoanele care sunt de acord sa plateasca ( in jur de 10 apartamente nu doresc acest lucru) .. Au scos banii din fondul de rulment ( se poate verifica la banca) sa plateasca facturile restante- acum i-au pus la loc din banii recuperati de la cei care au vrut sa plateasca.
Au facut sedinte la care nu au statutare si apoi au luat ei hotararea ca toata luumea sa plateasca datoria creata care se regaseste in facturi restante la Radet!
Intrebari:
1.Daca eu mi-am platit la zi sau cu intarziere, dar am platit toate datoriile apartamentului meu si nu doresc sa platesc datorii create la alte apartamente este corect sa ma dea in judecata pentru ca nu vreau sa platesc?
2. Daca noi am avut administrator care a fost platit sa aibe grija sa nu ramanem cu datorii de ce trebuie sa platesc eu o datorie care nu e a mea? Mi se pare injust ca eu sa platesc inca o data niste datorii care nu sunt create de mine, ba mai mult sunt si data in judecata pt ca nu vreau sa le platesc desi nu sunt ale mele!