Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari - da in judecata proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari - da in judecata proprietari care nu sunt de acord sa plateasca un debit creat la unul din apartamentele din bloc!

Buna ziua,
suntem un grup de 10-11 proprietari care nu dorim sa platim un debit creat la unul din apartamentele blocului.
Proprietarul cu debitul a fost dat in judecata si pe numele lui sunt doua hotarari definitive pe care nu le-a dat nimeni spre executie, apartanmentul a fost vandut. Administratorul a facut lista cu persoanele care sunt de acord sa plateasca ( in jur de 10 apartamente nu doresc acest lucru) .. Au scos banii din fondul de rulment ( se poate verifica la banca) sa plateasca facturile restante- acum i-au pus la loc din banii recuperati de la cei care au vrut sa plateasca.
Au facut sedinte la care nu au statutare si apoi au luat ei hotararea ca toata luumea sa plateasca datoria creata care se regaseste in facturi restante la Radet!
Intrebari:
1.Daca eu mi-am platit la zi sau cu intarziere, dar am platit toate datoriile apartamentului meu si nu doresc sa platesc datorii create la alte apartamente este corect sa ma dea in judecata pentru ca nu vreau sa platesc?
2. Daca noi am avut administrator care a fost platit sa aibe grija sa nu ramanem cu datorii de ce trebuie sa platesc eu o datorie care nu e a mea? Mi se pare injust ca eu sa platesc inca o data niste datorii care nu sunt create de mine, ba mai mult sunt si data in judecata pt ca nu vreau sa le platesc desi nu sunt ale mele!
1-
apartanmentul a fost vandut

Daca apartamentul era in evidente cu debite,cu 2 hotarari judecatoresti pentru recuperare sume cu titlu de restanta cum a fost vandut apartamentul,in conditiile in care legiutorul impune obligatia ca la tranzactionarea bunului imobil vanzatorul sa depuna adeverinta eliberata de asociatia de proprietari care sa dovedeasca ca nu exista restante
Documentele de instrainare bun imobil in lipsa adeverintei eliberate de asociatia de prprietari sunt nule
2-In conditiile in care exista doua hotarari definitive favorabile asociatiei de proprietari,
pretentia ca debitul sa fie recuperat de la restul proprietarilor este netemeinica
Debitul poate fi recuperat de la aceia care nu au desfasurat acte si actiuni pentru recuperare sume cu titlu de restanta ,respectiv cele 2 hotarari judecatoresti
3-Asociatia de proprietari daca are certitudinea ca nu a fost eliberata adeverinta care sa ateste situatia vanzatorului,poate desfasura demersuri pentru anulare document de instrainare bun imobil
a fost executat silit de banca si vandut prin executor judecatoresc, fiind la al doilea cumparator deja. Am solicitat sa ni se arate cum a fost vandut apartamentul dar ni se spune ca nu mai avem ce face trebuie sa platim ca si-a luat banca banii... De ce noi? ceilalti proprietari si nu administratorul (care a demisionat si el) care nu a luat masuri de executare a hotararilor?
popescuteo, utilizator
popescuteo a scris:

si nu administratorul (care a demisionat si el) care nu a luat masuri de executare a hotararilor?

Gresiti amarnic,nu administratorul are obligatia desfasurarii masurilor de executare a hotararilor judecatoresti
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale ,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta,conform dispozitii in vigoare sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari,in relatiile cu tertii,inclusiv in instanta de judecata
Daca este sa individualizam responsabilitatile,daca doriti sa gasiti vinovati ,verificati atent ce demersuri a facut presedintele de asociatie in vederea executarii hotararilor judecatoresti
Presedintele de asociatie este competent sa dispuna aplicarea disp art 49.50 si 51 din L nr 230/2007,nu administratorul de imobil

contestati in instanta hotararea adunari generale, care e nelegala,dupa care contesti si lista de plata si cereti si cheltuieli de judecata
nu uitati sa cereti in instanta suspendarea hotararii pana la finalul procesului
multumesc, imi sunteti de mare ajutor!