avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate 4ndr31s

Activitate 4ndr31s

Ce acte am nevoie? si unde trebuie sa le depun?
Juristul firmei intrate in insolventa sustine ca noi nu trebuie sa facem niciun demers pentru a ne inscre la masa credala, afirma faptul ca vom fi inscrisi in mod automat de catre lichidator.

Multumesc!
Buna dimineata,
Am lucrat in cadrul unei firme de la 1 august 2013 la 3 februarie 2016. Firma a intrat in insolventa si nici pana in acest moment nu am reusit sa recuperez salariile restante. Ghinionul face ca si sotia mea sa lucreze in aceeasi firma. Impreuna avem de recuperat salariile din lunile decembrie, ianuarie, tichete de masa din luna iunie2015, plata zilelor de concediu si lista poate continua.
Cum trebuie sa procedez pentru a imi lua drepturile banesti?
Mentionez ca incetarea colaborarii a fost cu art 55 litera B din Codul Muncii.
Multumesc!
Buna ziua,
Sper sa gasesc un raspuns la dumneavoastra.
Pe scurt speta este urmatoarea:
- am dat comanda de cateva produse la o firma din bucuresti (comanda a fost data telefonic, si apoi am trimis adresa de livrare si datele de contact printr-un mesaj)
- la cateva zile produsele au sosit printr-un curier rapid. am luat produsele si am platit doar transportul, furnizorul a uitat sa specifice plata ramburs pentru colet.
- produsele au sosit fara factura, fara aviz de insotire a marfii, fara certificat de garantie (pe scurt niciun document)
Singurul document care atesta ca am ridicat bunurile de la curier este awb-ul pe care l-am semnat.
Ma poate obliga sa platesc?