avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate bunea24

Activitate bunea24

masinile erau parcate regulamentar , acoperisul a fost realizat inainte de 2007. Din cate stiu ( acum pentru ca m-am interesat ) in 2007 sa emis legea 230 privind functionarea asociatiilor de proprietari , care spune printre altele , acoperisul este bun comun , iar asociatiile de locatari sunt direct raspunzatoare de neîndeplinirea sarcinilor care le revin cu privire la spatiile comune , nu trebuia si eu sa fiu instiintat de intrarea in vigoare a acestei legi ? prin urmare asociatia sau primaria nu trebuia sa anunte locatarii cu acoperisuri facute ca acestea trebuie demolate si toti locatarii blocului respectiv trebuie sa contribuie la construirea unui acoperis legal din toate punctele de vedere ?? 90 % din acoperisurile blocurilor sunt constructii realizate de locuitorii ultimului etaj fara nici o autorizatie , avand in vedere ca legea spune daca bine stiu ca nu este nevoie de proiect sau autorizatie de constructie atata timp cat nu slabeste structura de rezistenta a blocului , nu e mansardare , e un simplu acoperis inalt de 0,5 metri ...
in urma cu ceva timp ,parte din acoperisul blocului unde locuiesc a fost luat de vânt si s-a prabusit pe 8 masini parcate , acoperisul este facut de mai bine de 15 ani de cateva ajutoare platite din banii mei avand in vedere ca stau la etajul 4 , nu este facut cu proiect si nici de o firma specializata , in ce masura sunt eu vinovat de aceasta paguba .. din cate am inteles acoperisul blocului este bun comun ar trebui sa raspunda toti locatarii blocului pentru el sau doar eu ???