Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acoperis realizat in regie proprie cazut peste masini, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acoperis realizat in regie proprie cazut peste masini, plata daune

in urma cu ceva timp ,parte din acoperisul blocului unde locuiesc a fost luat de vânt si s-a prabusit pe 8 masini parcate , acoperisul este facut de mai bine de 15 ani de cateva ajutoare platite din banii mei avand in vedere ca stau la etajul 4 , nu este facut cu proiect si nici de o firma specializata , in ce masura sunt eu vinovat de aceasta paguba .. din cate am inteles acoperisul blocului este bun comun ar trebui sa raspunda toti locatarii blocului pentru el sau doar eu ???
Acoperisul reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
In situatiile in care locatarii inteleg sa execute lucrari la partea comuna detin obligatia legala sa detina acordul asociatiei de proprietari ,iar lucrarile sa fie executate prin operatori economici autorizati care pot elibera documente justificative si garantie
Cum in speta dv,lucrarea nu detine proiect tehnic,nici autorizatie de constructie si certificat de urbanism,sunteti responsabil pentru prejudiciile cauzate de lucrarea executata fara acordul asociatiei de proprietari si cu incalcarea dispozitiilor legii autorizarii constructiilor
Referitor la prejudiciile cauzate vehiculelor,pentru exprimare opinii,sunt mai multe aspecte de analizat,aspecte pentru care dv nu ati oferit date relevante
Vehiculele avariate erau parcate in spatiu cu destinatia de parcare legala auto ?
masinile erau parcate regulamentar , acoperisul a fost realizat inainte de 2007. Din cate stiu ( acum pentru ca m-am interesat ) in 2007 sa emis legea 230 privind functionarea asociatiilor de proprietari , care spune printre altele , acoperisul este bun comun , iar asociatiile de locatari sunt direct raspunzatoare de neîndeplinirea sarcinilor care le revin cu privire la spatiile comune , nu trebuia si eu sa fiu instiintat de intrarea in vigoare a acestei legi ? prin urmare asociatia sau primaria nu trebuia sa anunte locatarii cu acoperisuri facute ca acestea trebuie demolate si toti locatarii blocului respectiv trebuie sa contribuie la construirea unui acoperis legal din toate punctele de vedere ?? 90 % din acoperisurile blocurilor sunt constructii realizate de locuitorii ultimului etaj fara nici o autorizatie , avand in vedere ca legea spune daca bine stiu ca nu este nevoie de proiect sau autorizatie de constructie atata timp cat nu slabeste structura de rezistenta a blocului , nu e mansardare , e un simplu acoperis inalt de 0,5 metri ...
Legea 50/1991 spune ca :
" Art. 1
(1)Executarea lucrărilor de construcţii este permisă numai pe baza unei autorizaţii de construire sau de desfiinţare.
Art. 11
(1)Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a)reparaţii la împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora şi materialele din care sunt executate;
b)reparaţii şi înlocuiri de tâmplărie interioară şi exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor şi tâmplăriei;
c)reparaţii şi înlocuiri de sobe de încălzit;
d)zugrăveli şi vopsitorii interioare;
e)zugrăveli şi vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi culorile clădirilor;
f)reparaţii la instalaţiile interioare, la branşamentele şi racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcţiilor, în limitele proprietăţii, montarea sistemelor locale de încălzire şi de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum şi montarea aparatelor individuale de climatizare şi/sau de contorizare a consumurilor de utilităţi;
g)reparaţii şi înlocuiri la pardoseli;
h)reparaţii şi înlocuiri la finisaje interioare şi exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin şi la scări de acces, fără modificarea calităţii şi a aspectului elementelor constructive;
i)lucrări de întreţinere la căile de comunicaţie şi la instalaţiile aferente;
j)lucrări de investigare, cercetare, expertizare, conservare şi restaurare a componentelor artistice ale construcţiilor prevăzute la art. 3 lit. b), cu avizul Ministerului Culturii şi Cultelor şi al autorităţii administraţiei publice judeţene sau locale, după caz;
k)lucrări de foraje şi sondaje geotehnice pentru construcţii de importanţă normală sau redusă, situate în afara zonelor de protecţie instituite pentru zăcăminte acvifere;
l)lucrări de construcţii funerare subterane şi supraterane, cu avizul administraţiei cimitirului."
orice constructie/modificare se poate face (legal) doar in baza unei autorizatii de constructie. Asa e legea nu doar din 2007.
Despre eventualele modificari/noutati aduse de 230/2007 ati fost informat, intrucat legea a fost publicata in Monitorul Oficial. Presupun ca nu va asteptati sa vina cineva sa bata din usa-n usa si sa le povesteasca oamenilor ce legi au mai aparut.
In ochii legii sunteti bun de plata, daca vecinii decid sa va actioneze in judecata. Daca careva dinre ei are CASCO, si foloseste aceasta asigurare pentru reparatia autoturismului, aveti toate sansele ca asiguratorul sa va urmareasca pentru recuperarea prejudiciului. Ce sa zic, poate ati iesi mai castigat daca ati incerca sa va intelegeti cu vecinii....
bunea24 a scris:

acoperisul este facut de mai bine de 15 ani de cateva ajutoare platite din banii mei avand in vedere ca stau la etajul 4 , nu este facut cu proiect si nici de o firma specializata ,

Chiar daca invocati disp L nr 230/2007,care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari aceasta lege prevede
Art. 11
(1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune, fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.
Art. 17
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament sau spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile sau sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.

Art. 18
In cazurile in care, in cladirile de locuinte, unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari sau chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

In speta supusa discutiei,dv sunteti unicul responsabil pentru executarea in urma cu 15 ani a acoperisului fara proiect si fara executant autorizat
Pentru prejudiciile cauzate de lucrarea executata de dv cu incalcarea dispozitiilor privitoare la autorizarea constructiilor,fara acordul asociatiei de proprietari raspundeti in fata legii si a locatarilor prejudiciati