avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate adriansp

Activitate adriansp

Inteleg consecintele juridice pe care mi le expuneti referitor la ipoteca, dar nu inteleg cum dupa toata seria de verificari ale draftului, doar acum se observa aceasta neregula, care apare pe prima pagina a fiecarui contract. Nu are si banca raspundere in aceasta situatie in care am fost pusi? in egala masura cu notarul...
Asa vad si eu lucrurile referitor la lipsa de profesionalism. Mi se pare inacceptabil ca in urma tuturor verificarilor juridice facute, sa se omita chiar situatia cumparatorilor, iar acum sa fiu pusa in situatia de a nu se vira banii catre vanzator.
Nu se poate sa fie coplatitor numai daca suntem casatoriti. PRIMA problema discutata la notar a fost daca putem aparea amadoi sau doar eu si a zis ca e in regula. Draftul contractului de vanzare-cumparare s-a plimbat de mai multe ori intre banca si notar, am aparut pe el amandoi de la inceput, a fost aprobat de banca si am fost chemati sa semnam.In plus, pe contractul final apare semnatura celor 2 directori de agentii ai bancii. Am fost si felicitati ca am devenit proprietari. Am suportat cheltuielile notariale. Nu ne-am asteptat sa mai intampinam probleme deoarece toate partile au fost de acord.
toate au fost semnate in aceeasi zi
Buna ziua.
Am contractat un imprumut imobiliar. Ante-contractul de vanzare cumparare are ca si cumparatori atat pe mine cat si pe prietenul meu, fiind necasatoriti. Creditul ipotecar e contractat doar de mine. Dupa verificarile de baza si plimbarea draftului de contract (in care aparem amandoi ca si proprietari) intre banca si notar ,de mai multe ori, am primit acceptul pentru credit.Mentionez din nou ca pe draftul contractului de vanzare cumparare aparem amandoi de la inceput. Contractul de vanzare cumparare a fost semnat de vanzator, 2 cumparatori(eu si prietenul eu) si 2 directori de agentii ai bancii, iar apartamentul a fost intabulat pe numele nostru. Dupa cateva zile am fost contactata din partea bancii si mi s-a spus ca nu se poate acorda creditul deoarece nu sunt singura proprietara. Care imi sunt optiunile legale din acest moment?
Multumesc anticipat.
Am filmare video de la conducatorul automobilului lovit(filmare dashcam)unde se vede clar ca nu am viteza ,masina condusa de mine intra in curba regulamentar, iar la jumatatea curbei prinde o portiune unde drumul este alunecos moment in care fundul masinii derapeaza. Cauza accidentului nu a fost viteza
2 autovehicule, eu am fost vinovat, s-a facut intelegere amiabila, dar accidentul a fost unul foarte minor problema a fost dupa accident deoarece pentru a l evita am intrat in parapet aducand avarii mult mai grave masini conduse de mine, accident care nu s ar fi produs daca conditile de drum erau normale
Buna ziua.Ce demersuri trebuie facute in speranta recuperarii prejudiciului unui accident fara victime cauzat de un drum cu polei/mazga?detin dovada video, nu am primit nici o amenda sau proces verbal de la constatatori.Masina era in perfecta stare de functionare si nu aveam viteza.